Do współpracy przy płycie "Nowa Mix-Tradycja" Żywiołak zaprosił zaprzyjaźnionych producentów. Wieloryb, Christopher Juul, Dubbist, vanChesco i inni podjęli się przepuszczenia znanych piosenek Żywiołaka przez swoje elektroniczne i analogowe urządzenia, uformowania ich według własnych koncepcji i nadania im właściwego sobie artystycznego wyrazu.
Fot: materiały organizatora
Powstała płyta pełna muzycznych niespodzianek, nowych rytmów i zdumiewających nowoczesnych aranżacji. "Słyszałem dziesiątki takich produkcji. To właśnie remixy utworów folkowych najczęściej inspirowały mnie do kreowania własnych kompozycji. Były to niezwykle trafne połączenia i zderzenia dwóch estetyk - ścieżki "pociętego" żywego instrumentu oraz elementów współczesnej elektroniki, najczęściej bitu." - opowiada Roberto deLira. "Taką muzykę właśnie chciałem robić. Taką, ale z żywą energią - "krzesaną" z ludzkich rąk. W dużym uproszczeniu mógłbym powiedzieć, że w ten sposób powstał w mej głowie projekt Żywiołak."
Za debiut zespołu można przyjąć występ w warszawskim klubie Jadłodajnia Filozoficzna 8 grudnia 2005 roku. Już dzień później zespół bierze udział w XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" w Lublinie, na którym to zostaje bardzo gorąco przyjęty i zdobywa Nagrodę Publiczności. Cztery miesiące później zespół otrzymuje Grand Prix - Nagrodę Prezesa Polskiego Radia na najbardziej prestiżowym festiwalu muzyki folkowej "Nowa Tradycja" w Warszawie.
Grupę usłyszymy 11 marca w klubie Fama.
Szczegóły:
Koncert Żywiołak
andy