Zwolnienie L4, recepta, skierowanie na badania - czyli to, co możesz uzyskać podczas wizyt

2024.01.12 09:04
Teleporady i wizyty u lekarza online nikogo już nie dziwią. Co więcej – ze względu na wysoki komfort i oszczędność czasu ich popularność rośnie z dnia na dzień. Co możesz otrzymać w ramach takiego kontaktu z lekarzem? Przekonaj się!
Zwolnienie L4, recepta, skierowanie na badania - czyli to, co możesz uzyskać podczas wizyt

Drogą teleporady lub wizyty online otrzymasz diagnozę i wstępną terapię Twojego problemu, jednak to nie wszystko. Możesz również uzyskać L4, e-receptę lub e-skierowanie na dalsze, szczegółowe badania. Poznaj bliżej te rozwiązania!


Zwolnienie L4 online

Zwolnienie L4 od 2018 roku wystawiane jest wyłącznie w formie elektronicznej. Może otrzymać je każdy pracownik, który opłaca ubezpieczenie zdrowotne. Bez względu na to, czy pracuje na umowę o pracę, czy może na umowę zlecenie. Wymiar zwolnienia wynosi do 182 dni w roku. Takie zwolnienie może otrzymać również rodzic w przypadku chorego dziecka do 14. roku życia w wymiarze maksymalnie 60 dni w roku.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie wystawia lekarz na stacjonarnej wizycie w przychodni, jak również drogą teleporady czy za pośrednictwem portali świadczących usługi medyczne. Pracownik nie musi martwić się informowaniem o L4 swojego pracodawcy (choć telefon z informacją zawsze będzie mile widziany) – dokument przesyłany jest natychmiast po wystawieniu bezpośrednio do pracodawcy oraz ZUS-u.


E-recepta

Innym dokumentem elektronicznym, który może otrzymać pacjent w ramach wizyty online, jest e-recepta. Pacjent otrzymuje SMS z 4-cyfrowym kodem, który należy podać w aptece wraz ze swoim numerem PESEL. Alternatywnie receptę można zrealizować wyświetlając farmaceucie kod QR przesłany mailowo przez lekarza. Jeśli oba sposoby będą niemożliwe do wykorzystania lub wiadomości zostaną usunięte, zawsze można sprawdzić wystawioną e-receptę na IKP (Internetowym Koncie Pacjenta).

Pamiętaj jednak, że nie na każdy lek możesz otrzymać e-receptę bez osobistej wizyty u lekarza. Przykładem są choćby farmaceutyki psychotropowe, które wymagają konsultacji stacjonarnej ze specjalistą. W ramach e-recepty możesz natomiast starać się o tabletkę „dzień po”.


E-skierowanie na badania

Drogą wizyty online można uzyskać także skierowanie na badania obrazowe - RTG, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Musisz wiedzieć, że RTG i tomografii nie wykonasz bez skierowania nawet prywatnie, podobnie jak rezonansu magnetycznego z kontrastem. Możesz skorzystać z portali świadczących usługi medyczne. Wystarczy wejść na taką stronę, uzupełnić ankietę (podając m.in. typ badania, część ciała wymagającą badania, stan zdrowia oraz dane personalne) i poczekać na kontakt z lekarzem.

Zapis na badania odbywa się podobnie, jak ma to miejsce w przypadku realizacji e-recepty. Dzwoniąc do wybranej placówki diagnostycznej, wystarczy podać kod ze skierowania oraz swój numer PESEL. Warto także zaznaczyć, czy badanie ma być wykonane prywatnie, czy w ramach NFZ. Podstawowa różnica (poza pokryciem kosztów badania) wiąże się wówczas z długością oczekiwania na wizytę.


[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


Polecamy lokal
1170 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39