Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2023-08-17 - 2023-10-22
Organizatorzy zapraszają na wystawę "Mechanica" Zuzanny Hertzberg.
Wystawa odbywa się w ramach 80. Rocznicy Powstania w Getcie Białostockim.
W tradycji judaizmu mechica to bariera oddzielająca w synagodze sekcję modlących się i mających pełen dostęp do obrządku mężczyzn od zmarginalizowanych kobiet. Intencją projektu Zuzanny Hertzberg jest pokazanie, że ten mechanizm segregacyjny przenosi się na życie społeczne i odwzorowuje się w sposobach zapisywania, utrwalania i dystrybucji treści archiwalnych, wymazywania z nich głosu kobiet.
W ramach obchodów 80. rocznicy powstania w getcie białostockim artystka prezentuje projekt poświęcony odzyskiwaniu herstorii żydowskich kobiet jako aktywnych i pełnoprawnych uczestniczek zbrojnego i cywilnego oporu w gettach i niemieckich nazistowskich obozach zagłady w Polsce, Ukrainie i Litwie. W swojej praktyce artystka, polska Żydówka, od lat tworzy herstoryczne, afektywne archiwum bojowniczek, podejmując próbę przywrócenia ich postaci zbiorowej pamięci historycznej.
Dla Hertzberg badanie przeszłości i własnej żydowskiej tożsamości jest też sposobem współtworzenia przyszłości. Na wystawie w Galerii Arsenał w Białymstoku artystka prezentuje także nowy cykl prac, zainspirowany feministycznym odczytaniem historii Lilit – rebeliantki z Edenu, będącej dla pokoleń współczesnych feministek symbolem wyzwolenia kobiet. Nawiązując do tradycyjnych wizerunków pierwszej kobiety, Hertzberg przekształca je i łączy ze swoim zaangażowaniem we współczesny ruch anarchofeministyczny, którego matronką i praprzodkinią jest Lilit.
Praca "Mechica. Indywidualny i zbiorowy opór kobiet podczas Zagłady" była prezentowana m.in. podczas 12. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie oraz w Center for Jewish History w Nowym Jorku.
Zuzanna Hertzberg jest artystką interdyscyplinarną, artywistką i badaczką. W 2018 roku otrzymała stopień doktory na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na jej praktykę̨ artystyczną składają̨ się̨ malarstwo, działania performatywne, tkanina oraz asamblaże. Jest autorką instalacji i kolaży wykorzystujących zasoby archiwalne. Angażuje się w indywidualne i kolektywne praktyki przeciwdziałające dyskryminacji oraz przemocy wobec osób i grup marginalizowanych.
Podczas wernisażu wystawy odbędzie się mówiony performans Zuzanny Hertzberg zatytułowany "Mechica. Indywidualny i zbiorowy opór kobiet podczas Zagłady".
W programie także poczęstunek przygotowany przez Alessię Di Donato oraz dj set MIFI77 (Projekt New Hope).
Wystawa czynna: od wtorku do niedzieli w godz. 10:00–18:00 (ostatnie wejście o godz. 17:30).
Zapisy grup na zwiedzanie wystawy przyjmują pod adresem: m.mackenzie@galeria-arsenal.pl oraz numerem telefonu 85 874 20 61
Ceny biletów: normalny – 8 zł / ulgowy – 4 zł
Wernisaż rozpocznie się o godz. 19:00. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.