Od nowego roku obowiązują nowe przepisy
Na początku roku w życie weszły przepisy, które upraszczają przechowywanie akt pracowniczych, a przede wszystkim zmniejszają koszty, które pracodawcy ponoszą. W przypadku wszystkich nowo zatrudnionych osób w 2019 r. akta pracownicze osoby zatrudnionej na umowę o pracę lub zlecenie będą przechowywane przez 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym ustał stosunek pracy lub zakończyła się umowa. By dowiedzieć się więcej na ten temat i co za tym idzie – skorzystać z owych udogodnień, można wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach organizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
- To projekt służący pracodawcom, by zmniejszyć koszty związane z przechowywaniem dokumentacji. Od 1 stycznia 2019 r. akta pracownicze wszystkich nowo zatrudnianych osób będą przechowywane tylko 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ustał stosunek pracy lub zakończyła się umowa zlecenia. Dla pracowników, którzy zostali zatrudnieni w danej firmie w okresie od stycznia 1999 r. do grudnia 2018 r. można skrócić okres przechowywania akt z 50 do 10 lat, ale tylko przy spełnieniu dodatkowego warunku. Chodzi tu przekazanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oświadczenia ZUS OSW oraz raportu informacyjnego ZUS RIA. Natomiast akta pracowników lub zleceniobiorców zatrudnionych przed 1 stycznia 1999 r. przechowuje się nadal przez okres 50 lat – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Darmowe szkolenia mogą się przydać
W związku z nowymi przepisami ZUS zachęca, by wziąć udział w szkoleniach. Podczas organizowanych spotkań specjaliści będą szczegółowo omawiali projekt elektronizacji akt pracowniczych. Zainteresowani dowiedzą się, jakie korzyści wiążą się z tym dla płatników składek i jakie dla ubezpieczonych. Eksperci zaprezentują również nowości w dokumentach ubezpieczeniowych i nowe formularze. Przybliżą także programy Płatnik i ePłatnik.
Pierwsze takie szkolenia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Najbliższe tego typu spotkania zaplanowano w białostockim oddziale ZUS 21 lutego oraz 6, 13, 22 i 27 marca. 22 lutego takie samo wydarzenie zaplanowano w Inspektoracie w Augustowie, zaś 12 i 14 marca – w placówce ZUS w Zambrowie. Zapisy przyjmowane są telefoniczne i mailowo. Dane do kontaktu: Białystok - Ewa Nowak, tel. 85 7486 698, e-mail: ewa.nowak09@zus.pl; Augustów - Jagoda Wierzbicka, tel. 87 643 91 00 i Zambrów: tel. 86 271 33 39.
justyna.f@bialystokonline.pl