- To będzie 14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka w prawdziwie kosmicznej odsłonie - mówi Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury. - Wydaje mi się, że tegoroczna edycja będzie niezwykle interesująca. Filmy oceni międzynarodowa obsada jurorów. Będzie też bogaty program filmowy - w konkursach jest aż 107 filmów.
Kosmiczna odsłona imprezy
- Żubroffka skupia kolektyw fantastycznych ludzi, którzy przygotowali pokazy nie tylko w Białymstoku, ale i w regionie - dodaje Maciej Rant z Białostockiego Ośrodka Kultury, jeden z organizatorów imprezy.
Festiwalowy Żubr (autorstwa duetu Kijek/Adamski), zdekonstruowany podczas 13. Żubroffki, powraca - dzięki wyobraźni Michała Sochy - w nowej, kosmiczno-gwiezdnej odsłonie. To będzie prawdziwa podróż w kosmos. Dlaczego akurat tam?
- Po pierwsze kosmos to tajemnica, po drugi oznacza szansę ucieczki od tego, co dzieje się na Ziemi - tłumaczy Maciej Rant. - Zależy nam, by spojrzeć na Białystok, Polskę, świat z pewnej perspektywy. W programie imprezy znajdzie się więc sporo tematów społecznych. To pokazuje, że nasz Festiwal ciągle ewoluuje.
To już tradycja, że festiwal Żubroffka otwiera pokaz filmu niemego z muzyką na żywo. Nie inaczej będzie w tym roku. Do duńskiego filmu SF z 1918 roku "Misja na Marsa" zagra Janus Rasmussen, współtwórca legendarnego islandzko-farerskiego duetu Kiasmos. Będzie to niezwykła kosmiczna wyprawa na planetę, na której panuje miłość, piękno, dobro i pokój.
- Ten film jest manifestem przeciwko wojnie i niesprawiedliwości społecznej. Jak się okazuje - nic nie stracił na swojej aktualności - opowiada Krzysztof Sienkiewicz z Białostockiego Ośrodka Kultury.
Konkursy filmowe i jury
O nagrody w ośmiu konkursach powalczy 107 filmów. Krótkie metraże w dwóch konkursach krajowych (Studenci, Niezależni) i dwóch międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) oceni międzynarodowe Jury w składzie: Juanita Onzaga (nagradzana na świecie kolumbijsko-belgijska reżyserka i operatorka, której film The Jungle Knows You Better Than You Do zdobył nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego na Berlin International Film Festival); Babis Makridis (grecki reżyser, którego filmy mają premiery na takich festiwalach, jak Sundance czy Rotterdam, a jego pełnometrażowa fabuła Litość jest najlepszym filmem 2019 roku według Greckiej Akademii Filmowej); Zbigniew Czapla (wielokrotnie nagradzany polski scenarzysta, reżyser, animator, malarz i grafik, przewodniczący stowarzyszenia ASIFA Poland); Sergei Kachkin (rosyjski producent, reżyser i operator, organizator Festiwalu Filmowego DOKer) oraz Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk (ukraiński reżyser i scenarzysta, którego film Sztangista podbił m.in. serca jurorów i publiczności 13. Żubroffki, zdobywając Grand Prix i Nagrodę Dzikiego Żubra).
Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, Jury przyzna również nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę.
Filmy w polskim konkursie Amatorzy oceni Młode Jury (białostoccy licealiści i studenci) pod przewodnictwem dziennikarza radiowej Trójki Ryszarda Jaźwińskiego.
Pozostałe trzy konkursy mają otwartą formułę dla twórców z Polski i zagranicy. W konkursie Na skraju - film eksperymentalny i video-art filmy oceni jury w składzie: Aleksandra Czerniawska (pochodząca z Białegostoku artystka wizualna i psycholożka); Mihai Grecu (rumuński artysta i filmowiec eksperymentalny, którego prace prezentowane są m.in. na festiwalach w Locarno, Rotterdamie i Montrealu) oraz Wojtek Pustoła (polski artysta wizualny, autor filmów, rzeźbiarz i scenograf).
W konkursie Kids filmy ocenią najmłodsi widzowie Żubroffki, a w konkursie Music video – widzowie dorośli. Tradycyjnie już festiwalowa publiczność przyzna własną nagrodę – Dzikiego Żubra.
Po raz pierwszy w historii festiwalu swoje nagrody przyznają polscy i zagraniczni dziennikarze. Jury polskich dziennikarzy: Magda Maksimiuk (dziennikarka filmowa współpracująca z amerykańskimi i polskimi mediami, a na stałe – z "Kinem" i magazynami "KMAG” i "Aktivist"), Błażej Hrapkowicz (krytyk filmowy, prezenter telewizyjny i radiowy, gospodarz programów "Kino Mówi" w Ale kino+ i "Hrapkowidz" w radiowej Czwórce) oraz Jakub Koisz (dziennikarz, krytyk i felietonista filmowy, publikował m.in. w "Magazynie Filmowym", NaEkranie, "Kinie", Film.org.pl czy "Twórczości") – oceni filmy z dwóch konkursów międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat). Z kolei Jury dziennikarzy ze świata: Irena Kotelovich (białoruska krytyczka filmowa, dziennikarka kulturalna, autorka pisząca dla "Zvyazdy"), Flavia Dima (rumuńska krytyczka filmowa i dziennikarka, pisząca dla m.in. "Indiewire", MUBI Notebook, "Kinoscope", "Kinecko" i Film Menu) oraz Neil Young (angielski krytyk filmowy i kurator/programista, członek FIPRESCI i London Critics’ Circle; jego recenzje i relacje z festiwali regularnie pojawiają się m.in. w "The Hollywood Reporter", "Sight & Sound", "Tribune" i MUBI Notebook) - ocenią filmy w dwóch konkursach polskich (Studenci, Niezależni).
Dodatkowo, dzięki agentowi sprzedaży New Europe Film Sales, najbardziej obiecujący twórca z Europy Środkowej i Wschodniej, którego film zostanie zaprezentowany w konkursach Okno na Wschód, Studenci i Niezależni, otrzyma New Europe Talent Award i pojedzie na festiwal filmowy do Berlina.
Muzyka na Żubroffce
Żubroffka to także energetyczne koncerty! Podczas wieczorów klubowych w Famie, o gorącą atmosferę zadbają: wierzący w "rave, hałas i odpowiedzialność" polski duet Tsvey; dominikański muzyk, artysta i filmowiec z Los Angeles Kelman Duran, zafascynowany brzmieniami wywodzącymi się z afrykańskich i afrokaraibskich diaspor (reggaeton, dancehall, gqom, kuduro i hip-hop); francuska producentka i wokalistka DJ Coucou Chloe, doceniana za swoje gęste, klubowe sety, interesująco łącząca zmysłowy wokal z pulsującymi i chłodnymi basami; DJ Fatima Ferrari, didżejka z Hagi o afgańskich korzeniach, za sprawą baile funk, dancehall, vogue i klubowych brzmień rodem z Jersey i Baltimore zmieniająca kontekst bliskowschodnich motywów.
W klubie Fama wystąpi też polsko-angolański duet Lua Preta, umiejętnie miksujący kuduro i afrohouse igqom; Nazira - didżejka z Ałma-Aty i promotorka kazachskiej podziemnej sceny klubowej; Nastya Muravyova - ukraińska didżejka, podbijająca europejskie kluby, która za dnia pracuje jako... stewardessa, oscylujący między house i techno polski DJ MKO oraz Dtekk - świetnie znany człowiek instytucja polskiej sceny elektronicznej, didżej i aktywista kultury.
20 festiwalowych lokalizacji
W tym roku, podczas specjalnych pokazów filmowych, które odbędą się w 20 lokalizacjach w Białymstoku i na Podlasiu widzowie Żubroffki zobaczą m.in.: krótkie filmy o nienawiści, dokumentalne filmy z Kaukazu, AfroSzorty, szorty "tęczowe", midnight shorts, wschodnie kino Sci-Fi, bałkańskie animacje wyreżyserowane przez kobiety, zaczarowane historie będące receptą na traumę, czy krótkie filmy z Białorusi. Głodnych sztuki nie tylko filmowej ucieszą też filmowe śniadania: słowackie, chilijskie i podlaskie.
Nie zabraknie oczywiście wystawy.
- W tym roku w foyer kina Forum zaprezentujemy efekty fotograficznego projektu chorwackiej artystki Lany Stojićević - "Sunny Side". Zdjęcia powstały w otoczeniu innowacyjnie zaprojektowanego w latach 60. ubiegłego wieku basenu hotelu Zora w Primošten, z imponującą kopułą, przypominającą statek kosmiczny. Co ciekawe, jednym z gości hotelu był swego czasu sam Orson Welles - mówi Monika Piskurewicz z Białostockiego Ośrodka Kultury.
Warsztaty filmowe dla widzów w różnym wieku oraz powstałe podczas nich realizacje to już tradycja Żubroffki. W tym roku inspiracją dla filmów stały się kosmos i futuryzm. Podczas warsztatów animacji "Aliens", które poprowadzi rosyjska animatorka Svetlana Andrianova, dzieci stworzą filmy o innych światach. Z kolei węgierski animator Péter Vácz podczas warsztatów "Plastelinowe stwory w kosmosie" pokaże młodzieży, jak za pomocą aluminiowego drutu i kolorowej plasteliny tworzy się postacie, a potem je ożywia. Seniorzy będą mieli szansę na dokonanie zmian w swojej biografii za sprawą Agnieszki Elbanowskiej i Tymona Nogalskiego, którzy poprowadzą warsztaty "Powrót do przyszłości".
Na wszystkie pokazy filmowe (poza inauguracją festiwalu i śniadaniami filmowymi) wstęp jest wolny.
Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym imprezy.
Program: 14. MFFK Żubroffka
anna.d@bialystokonline.pl