W czwartek (30.09) odcinek granicy państwa pomiędzy Polską a Białorusią próbowano przekroczyć 529 razy. Zatrzymano 18 obywateli Iraku oraz dodatkowo 4 osoby za pomocnictwo: obywatela Libanu, obywatela Polski oraz 2 obywateli Ukrainy.
We wrześniu łącznie 7 535 razy próbowano sforsować granicę polsko-białoruską.
Straż graniczna upubliczniła na Twitterze kolejne nagranie, na którym wyraźnie widać, jak pogranicznicy białoruscy instruują kilku mężczyzn co do tego, którędy mogą przekroczyć granicę. Napisano przy nim: "Całkiem niedawno funkcjonariusze białoruskich służb granicznych byli naszymi partnerami - razem strzegliśmy nienaruszalności granicy. Niestety dziś organizowanie nielegalnego przekraczania granicy odbywa się pod "czujnym" okiem i według wskazówek białoruskich pograniczników."
W związku z trudną sytuacją na granicy z Białorusią, w czwartek późnym wieczorem Sejm zdecydował o przedłużeniu stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym. Będzie on obowiązywał przez kolejne 60 dni na dotychczasowych zasadach.
Stan wyjątkowy oznacza utrudnienia dla mieszkańców przygranicznych miejscowości. Przedsiębiorcom, którzy z dnia na dzień musieli zamknąć firmy, mają być wypłacane rekompensaty. Do sejmowej ustawy w tej sprawie odniósł się już Senat. Senatorowie chcą m.in. rozszerzyć listę uprawnionych do otrzymania wsparcia m.in. o sklepy spożywcze, działalność kulturalną i przewóz turystów.
Stan wyjątkowy oznacza m.in. zakaz przebywania w niektórych miejscach, zakaz filmowania czy nagrywania, zakaz zgromadzeń. Obejmuje 115 obrębów ewidencyjnych z województwa podlaskiego i 68 z województwa lubelskiego. Sprawdź: Gdzie dokładnie będzie obowiązywał stan wyjątkowy?
ewelina.s@bialystokonline.pl