Zniechęceni. Dlaczego przestajemy szukać pracy?

2016.03.04 16:54
Bezrobocie nader często nie jest decyzją osoby pozostającej bez pracy. Rynek jest trudny, a zdarza się, że bezowocne poszukiwania zatrudnienia prowadzą do zniechęcenia i braku podejmowania wszelkiej aktywności zawodowej.
Zniechęceni. Dlaczego przestajemy szukać pracy?
Fot: pixabay.com

Setki tysięcy

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, ponad 465 tys. osób w Polsce pozostaje bierna zawodowo z powodu bezskutecznego poszukiwania zatrudnienia. Zanim znaleźli się w niefortunnej dla siebie sytuacji, często podejmowali różne działania, by wejść na rynek pracy. Jednak pasmo niepowodzeń, które ich spotkało, doprowadziło najpierw do frustracji, a następnie do zniechęcenia skutkującego brakiem wszelkiej aktywności zawodowej.

Eksperci podnoszą, że sytuacja takich osób może wynikać m.in. z niedopasowania kompetencji do oczekiwań pracodawców. Wprawdzie w porównaniu do czwartego kwartału 2014 r. ich ogólna liczba spadła o 68 tys., ale wciąż jest jednak wysoka.

Spadek, o którym mowa powyżej, zdaniem analityków rynku pracy może świadczyć o zmianach na rynku pracy, na którym coraz częściej zdarza się, że przedsiębiorcy są gotowi na doszkalanie potencjalnych pracowników. Ten trend dotyczy np. branży produkcyjnej. Nie zmienia to jednak sytuacji choćby managerów czy pracowników umysłowych, którzy borykają się z problemem rozbieżności między posiadanymi kompetencjami a potrzebami pracodawców.

Dane GUS

Ogółem biernych zawodowo Polaków jest 13,5 mln. Ponad połowa z nich (6,5 mln) nie pracuje z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego, 1,8 osób mln - z powodu choroby, z kolei dla 2 mln priorytetem jest kształcenie i uzupełnianie kwalifikacji (badano osoby w wieku 15 lat i powyżej), a bierność zawodowa 1,6 mln Polaków wynika z obowiązków rodzinnych i tych związanych z prowadzeniem domu. Jak informuje GUS, w grupie tej przeważają kobiety (jest ich 8,2 mln wobec 5,1 mln nieaktywnych zawodowo mężczyzn). Według ekspertów z Work Service, wiele kobiet nie wraca do pracy po urodzeniu dziecka - spowodowane jest to m.in. trudnością pogodzenia opieki nad nim z aktywnością zawodową.

Bierność zawodowa białostoczan

Jak wynika z danych Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku, w okresie od stycznia 2015 do końca lutego 2016 roku, z ewidencji osób bezrobotnych wykreślono niemal 30 tys. osób, z czego pracę znalazła połowa z nich. Ponad 7 tys. osób nie potwierdziło gotowości do pracy, a nieco ponad 2 tys. dobrowolnie zrezygnowało ze statusu osoby bezrobotnej. Urząd nie posiada informacji o powodach takich decyzji, a zatem pytanie o zniechęcenie poszukiwaniem pracy wśród tych osób pozostaje otwarte.

Marta Drozdowska-Bednarz
marta.d@bialystokonline.pl

1491 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39