Już kolejny rok z rzędu w Białymstoku zostanie wybranych ośmiu wspaniałych - młodych wolontariuszy, którzy bezinteresownie niosą pomoc innym.
- Młodzi ludzie chcą pomagać - mówi Beata Oniśko, opiekunka koła wolontariuszy z Publicznego Gimnazjum nr 9.
Jak zaznacza, wcale nie trzeba ich odciągać od telewizora czy komputera, a wystarczy stworzyć im możliwości działania.
- Nieraz są z niepełnych, rozbitych rodzin. Chcą dać cząstkę siebie, bo być może sami czegoś nie dostali - twierdzi Oniśko.
Co roku Białystok nagradza najaktywniejszych młodych wolontariuszy. Wielu z nich stara się nieść pomoc potrzebującym także w dorosłym życiu, a tytuł "wspaniałego" motywuje ich do dalszej pracy.
- Uważam, że to bardzo ważne pomagać ludziom, by zobaczyć uśmiech na ich twarzy. Często oni nie mają bliskich - o pomaganiu mówi laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu Justyna Małyszko.
- Tytuł zachęca do tego, by dalej działać. Ta inicjatywa jest wspaniała - podkreśla kolejna z dotychczasowych laureatek Karolina Bierć.
Do Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych w Białymstoku, do 22 lutego, swoich kandydatów do konkursu "Ośmiu wspaniałych" mogą zgłaszać dyrektorzy szkół, przedstawiciele organizacji młodzieżowych i uczniowskich, placówki oświatowo-wychowawcze, stowarzyszenia czy kluby, a także rodzice, koleżanki i koledzy wolontariuszy.
Karta zgłoszeniowa dostępna jest na www.bialystok.pl w zakładce Organizacje pozarządowe. Kapituła Konkursowa w marcu spotka się z kandydatami i wybierze ośmiu laureatów w kategoriach: "ósemeczki" (10-13-latkowie) i "ósemki" (14-19-latkowie). Otrzymają oni honorowy tytuł "Wspaniałej" bądź "Wspaniałego" oraz nagrody. Wyniki konkursu poznamy w kwietniu.
"Ósemki" będą reprezentować Białystok podczas finału 22. ogólnopolskiej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych" w Prudniku.
ewelina.s@bialystokonline.pl