Która porodówka jest najlepsza?
Pod koniec kwietnia pisaliśmy o możliwości wypełniania ankiet oceniających polskie porodówki i oddziały położnicze (więcej: Oceniamy porodówki. Jakie są Twoje wspomnienia?). Teraz Fundacja Rodzić do Ludzku zebrała wyniki i opublikowała aktualny ranking "Głos matek".
Zgodnie z nim pierwsze miejsce w województwie podlaskim - w wynikiem 74 punktów na 100 możliwych - zdobyła Poliklinika Ginekologiczno-Położnicza Arciszewscy mieszcząca się przy ul. Zamenhofa 19 w Białymstoku.
"Bardzo dziękujemy Wam za pozytywne opinie i za wszystkie miłe słowa, które słyszymy każdego dnia. Dzięki Wam nasza praca jest przyjemnością i czerpiemy satysfakcję z każdego dnia spędzonego z naszymi pacjentami" - skomentowała Poliklinika na swoim profilu facebookowym.
Na drugim miejscu ex aequo - z 73 punktami - plasują się Prywatna Klinika Ginekologiczno-Położnicza Sp. z o.o. znajdująca się przy ul. Parkowej 6 w Białymstoku oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Szpital im. lek. med. Włodzimierza Mantiuka leżący przy ul. doc. Adama Dowgirda 9 w Hajnówce.
Każda powinna móc "rodzić po ludzku"
Ranking "Głos matek" opiera się na kryteriach opieki związanych z ideą akcji "Rodzić po ludzku", poszanowaniu praw pacjenta i realizacją standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. Jego celem jest wskazanie placówek przyjaznych matce i dziecku oraz promowanie miejsc, w których kobieta może urodzić "po ludzku". Dodatkowo ranking dostarcza szpitalom informacji zwrotnych o tym jak pracują, jak oceniają to kobiety i o jakie obszary trzeba zadbać.
To ocena konsumencka kobiet i wynika z subiektywnych wrażeń dotyczących pobytu w placówkach medycznych. Nie jest zaś oceną profesjonalizmu lekarzy i położnych w zakresie sztuki medycznej. To po prostu suma odpowiedzi kobiet na pytania o przygotowanie do porodu, doświadczenia z izby przyjęć, przebiegu porodu i pobytu na oddziale położniczym.
W ankiecie są poruszone są kwestie: realizacji planu porodu, swobody rodzenia, kontaktu z dzieckiem po narodzinach, opieki podczas cięcia cesarskiego, pomocy w opiece nad dzieckiem, wsparcia w karmieniu piersią, realizacji praw pacjenta, warunków w szpitalu, oceny postawy personelu, zadowolenia z opieki. Zawarto tam również pytania dotyczące wspomnień związanych ze sposobem traktowania kobiety przez personel oraz komunikacji z pacjentką. W każdym obszarze szpital ma możliwość uzyskania 100% spełnienia warunków realizacji prawa oraz standardów opieki. Do całościowej oceny zostały włączone także subiektywne oceny satysfakcji kobiet w wyżej wymienionych obszarach.
Fundacja cały czas zbiera dane od kobiet z anonimowej ankiety online dostępnej na stronie: ankieta.rodzicpoludzku.pl. Ankietę może wypełnić kobieta, która urodziła dziecko w ostatnich trzech latach kalendarzowych.
Ranking jest aktualizowany co 24 godziny na podstawie wpływających nowych ankiet. Dzięki temu szpitale mogą szybko reagować i wprowadzać zmiany.
ewa.r@bialystokonline.pl