To już siódma edycja konkursu powstałego z myślą o wszystkich piszących amatorsko i chcących zrealizować swój autorski projekt wydawniczy. Tematyka prac była dowolna, jednak w pośredni lub bezpośredni sposób miała dotyczyć życia na Podlasiu i zawierać akcenty lokalne. Twórcom miało przyświecać motto Michała Zabłockiego: "Tutaj jestem, gdzie byłem, gdzie się urodziłem. Tu się wychowałem i tutaj zostałem. Mogłem jechać, wyjechać i stąd się oddalić, ale jednak zostałem z tymi co zostali".
W opinii jurorów (Katarzyny Kościewicz, Dominika Sołowieja, Barbary Popławskiej) spośród pięciu projektów w kategorii prozy i ośmiu w kategorii poezji na nagrodę w postaci wydawnictwa zasłużyła "Eteromanka" Szymona Teżewskiego.
- To opowieść utrzymana w stylu retro - o nagrodzonym projekcie mówi Katarzyna Kościewicz. - Nie dotyczy jednak starych koronek i przepisów na korzenne ciasteczka. Autor doprawił ją potężną dawką sensacji i magii. W scenografiach przedwojennego Augustowa spotyka się para bohaterów, których, oprócz erotycznej fascynacji, połączyło zamiłowanie do eteru i niebezpiecznych zabaw z duchami.
- Nagrodziliśmy książkę będącą oryginalnym połączeniem kryminału i powieści grozy - dodaje Dominik Sołowiej. - Jej akcja dzieje się w Augustowie, który w książce Teżewskiego bardziej przypomina Pragę z "Golema" Gustawa Meyrinka niż popularny podlaski kurort. Lektura tej powieści będzie ciekawym doświadczeniem dla czytelników poszukujących elektryzującej intrygi, błyskotliwego pomysłu na fabułę i postaci, które można kochać i nienawidzić jednocześnie.
Nagrodą w konkursie jest własne wydawnictwo. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury zajmie się redakcją, opracowaniem technicznym, projektem graficznym oraz sfinansuje druk 300 egzemplarzy książki, z czego autor otrzyma 240 egzemplarzy, a 60 pozostanie do dyspozycji organizatora konkursu.
anna.d@bialystokonline.pl