- Podczas naszej imprezy chcemy zastanowić się, co kształtuje i charakteryzuje prawdziwie niezależne duchy? Jak ważne jest to, co jemy, jak się ubieramy, czego słuchamy, jak się przemieszczamy? Czy niezależność to cecha przypisana tylko ludziom młodym? Co decyduje, że z pozoru mała, ale szczera akcja nie pozwala zamknąć się w getcie, a dzięki swej oryginalności i odwadze przejmuje rząd dusz? - pytają organizatorzy z Białostockiego Ośrodka Kultury - DKF "GAG".
Festiwal prezentuje energetycznych i niepokornych twórców. Wszyscy, nie zważając na mody, popularność i sławę zdobytą w tych czy innych projektach, kroczą obraną przez siebie drogą, zaświadczając swym działaniem, że warto realizować marzenia.
Koncerty
W Białymstoku zaprezentuje się projekt Nagrobki. Tworzą go: Adam Witkowski i Maciej Salamon (Adam gra na bębnach i śpiewa, Maciek gra na gitarze i też śpiewa, obaj piszą muzykę i teksty). Formacja powstała jako side-projekt ich macierzystego zespołu Gówno (jego występ podczas Underground/Independent w 2011 r. odbił się szerokim echem).
Ze swoim solowym projektem Perera Elsewhere wystąpi brytyjska artystka rezydująca w Berlinie.
Zagra także kiRk - zespół poszukujący nowych form wyrazu na styku muzyki elektronicznej i akustycznej.
Pierwszy koncert w Białymstoku da legendarny projekt Kuby Ziołka - Stara Rzeka. Artysta, zainteresowany fuzją natury i techniki, tworzy muzykę przy użyciu gitar, efektów, sampli, instrumentów dętych oraz głosu.
Filmy
W programie imprezy nie zabraknie też filmów. Obejrzeć będzie można "Searching for hell". To międzynarodowy, niezależny film dokumentalny, opowiadający historie współczesnych piekieł. Będzie też propozycja dla wielbicieli dwóch kółek. W filmie "Rowerzyści kontra samochody" aktywiści przekonują, że rower to skuteczne narzędzie do zmiany otaczającej rzeczywistości. Z kolei w filmie "Remake, remix, rip off" zobaczyć będzie można, jak działał turecki przemysł filmowy. Kopiował niemal każdy zachodni przebój filmowy. Nie zabraknie także filmowego eksperymentu Mariusza Grzegorzka i studentów Filmówki - "Śpiewający obrusik".
Fani hiphopu, a zwłaszcza mody, nie mogą przegapić filmu "Fresh dressed", a zdrowego stylu życia i gotowania - produkcji "Cały ten cukier" i "Just eat it". Jest też propozycja dla miłośników sportu. "Optymistki" to dokument o niezwykłej drużynie siatkarskiej, w skład której wchodzą panie pomiędzy 66. a 98. rokiem życia. Z kolei "Tónlist: muzyka po islandzku" relacjonuje aktualną sytuację na islandzkiej scenie i próbuje wyjaśnić jej fenomen.
Wystawy, warsztaty
Obejrzeć można będzie dwie wystawy. Pierwsza "U mnie wszystko w porządku" prezentuje komiksy trójmiejskiej rysowniczki Agnieszki Szczepaniak, tworzącej pod pseudonimem paplaLAla. Na drugą składają się komiksy i ilustracje rysownika Łukasza Kowalczuka - "Szlam 2". Łukasz Kowalczuk jest także autorem plakatu tegorocznej odsłony imprezy.
Warsztaty animacji non camerowej dla dzieci i młodzieży poprowadzi Monika Supruniuk. W programie imprezy znajdą się też warsztaty / rozmowy o komiksie "Tusz, pot i łzy", podczas których uczestnicy stworzą krótką historyjkę, a prowadzący Łukasz Kowalczuk postara się udowodnić, że w tworzeniu komiksów tylko wyobraźnia jest granicą.
Spotkania, prelekcje, dyskusje, debaty
Po każdym z emitowanych filmów planowane są spotkania z ich twórcami - live lub skype. Dodatkowo odbędzie się dyskusja "Dlaczego Białystok nie może być drugą Islandią?", którą poprowadzi Andrzej Bajguz, dziennikarz Polskiego Radia Białystok.
Portal BiałystokOnline patronuje imprezie.
Więcej: ¿UNDERGROUND / INDEPENDENT?
anna.d@bialystokonline.pl