Remont oficjalnie zakończony
W Zespole Szkół Rolniczych (ZSR) przy ul. ks. Suchowolca 26 w Białymstoku oficjalnie działa już zmodernizowane Centrum Kształcenia Zawodowego nr 5 (do 2016 r. nosiło ono nazwę Centrum Kształcenia Praktycznego). Prace remontowe trwały tam od 2019 r.
Budynek CKZ został rozbudowany, zmodernizowany oraz wyposażony. Powstały obiekt ma 2,3 tys. m2 powierzchni użytkowej. Łącznie znajduje się tam 9 pracowni zajęć praktycznych, myjnia maszyn i pojazdów, 6 nowoczesnych sal dydaktycznych, laboratorium, zaplecze socjalne i sanitarne. W części socjalnej budynku są szatnie, umywalnie, wc i natryski. Obok umiejscowiona została jadalnia. Z kolei na pierwszym piętrze znajduje się pokój nauczycieli.
- Kierując się hasłem "Czerpiąc tradycję, budujemy nowoczesność", szkoła rozwija w pełni nowoczesną bazę dydaktyczną dla przyszłych pokoleń uczniów. ZSR w Białymstoku w swojej koncepcji pracy już w 2016 r. wskazywał rozbudowy bazy centrum oraz wyposażenie w nowoczesne maszyny i urządzenia niezbędne do realizacji podstawy programowej oraz organizowania egzaminów - powiedział dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku Andrzej Kamiński.
Koncepcja rozbudowy CKZ połączyła istniejący zespół pomieszczeń warsztatowych z dwukondygnacyjnym dydaktyczno-instruktażowym wraz z częścią socjalną, oraz halą warsztatową. Przed budynkiem centrum znajduje się plac manewrowy do nauki jazdy kat. B i T. Co ważne, obiekt jest w pełni przystosowany i dostępny dla osób z niepełnosprawnościami m.in. poruszających się na wózku inwalidzkim oraz niewidomych.
- Wysoka jakość wyposażenia pozwala kształcić młodzież w zakresie kierunków kluczowych dla naszego regionu, tj. rolnictwo, weterynaria, architektura krajobrazu, pszczelarstwo. Zastosowane w pracowniach rozwiązania techno-dydaktyczne pozwalają na prowadzenie zajęć praktycznych na poziomie oczekiwanym przez uczniów i pracodawców - dodał dyrektor.
Inwestycja pochłonęła 15 mln zł
Dzięki zmodernizowanemu obiektowi, młodzież będzie zdobywała wiedzę i umiejętności praktyczne, który przydadzą się w późniejszym życiu zawodowym. A aktualnie do Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku uczęszcza około 1000 uczniów.
- Myślę, że edukacja i kształcenie jest ciekawe dla ucznia, bo zdobywa praktyczną widzę, nie musi tylko czytać z książek, choć oczywiście to też jest potrzebne, ale to są młodzi ludzie, którzy wybierają zawód, by później go realizować - oznajmił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Dodał, że miasto Białystok od wielu lat stawia na szkolnictwo zawodowe.
- Wierzę, że w tych nowoczesnych pomieszczeniach ta nauka będzie nie tylko pożyteczna, ale również przyjemna i dla nauczycieli i dla uczniów - stwierdził włodarz miasta. - Każdy sukces szkoły, a nawet sukces firmy w mieście to również sukces miasta, bo to wpływa na nasz ogólny potencjał i na nasz wizerunek - dodał.
Beata Pietruszka, podlaska kurator oświaty w tej kwestii zgodziła się z Tadeuszem Truskolaskim.
- Panie prezydencie, nawiązując do pana słów, powiem tak: bardzo się cieszę, że miasto Białystok widzi potrzeby rozwoju szkolnictwa zawodowego i tego, żeby jak najwięcej uczniów uczyło się nie tylko w szkołach ogólnokształcących, ale także w szkołach przygotowujących bezpośrednio do zawodu w nowoczesnych szkołach. To jest ważne dla rozwoju gospodarczego kraju, ale także dla rozwoju gospodarczego Białegostoku - powiedziała. - Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że szkoła powinna być nowoczesna, powinna podążać za nowymi technologiami, które mamy w gospodarce. Nie wyobrażamy sobie, żeby uczeń kończący szkołę zawodową nie zdobył wiedzy praktycznej, korzystając z najnowszych urządzeń czy maszyn - uzupełniła Beata Pietruszka.
W ramach części miękkiej projektu - dofinansowanej w kwocie ponad 3,5 mln zł będą realizowane m.in. kursy, szkolenia, staże. Jak wspomniał dyrektor ZSR, dużym zainteresowaniem cieszy się kurs groomingu, kurs florystyczny, kurs spawacza czy kurs na wózki widłowe. Ponadto w ramach projektu sfinansowano studia podyplomowe dla nauczycieli. Wartość całego zintegrowanego projektu wyniosła ponad 15,1 mln zł. Sfinansowany został z Europejskiego Funduszu Społecznego, Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego i budżetu Miasta Białystok.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl