Najważniejsza zmiana dotyczy możliwości przesłuchania pokrzywdzonych dzieci i młodzie¿y (do ukończenia 15 lat), w przestępstwach klasyfikowanych jako ograniczenie wolności. Są to np. groźby, czyny związane z nielegalnym przetrzymywaniem, czy bezprawnym utrwalaniem i rozpowszechnianiem zdjęć o charakterze seksualnym z udziałem ofiary. Wcześniej "niebieski pokój" wykorzystywany był tylko przy zdarzeniach dotyczących przestępstw seksualnych i w sprawach rodzinnych. Druga zmiana zakłada, że przesłuchanie małego świadka odbywa się w sytuacji, gdy jest to absolutnie konieczne i można to zrobić tylko raz. Ostatnia ze zmian to już same przesłuchanie, gdzie małoletni może wybrać bliską osobę, która będzie mu towarzyszyć.
Nowe przepisy pozwalają także na przesłuchanie w niebieskim pokoju nastolatka, który skończył 15 lat, a nie jest jeszcze pełnoletni.
- Zmiany, w większym stopniu niż wcześniej, chronią małoletnich przed traumatycznymi wspomnieniami zdarzeń, których byli ofiarą lub świadkiem - wyjaśnia sędzia Grażyna Zawadzka-Lotko, wiceprezes Sądu Rejonowego w Białymstoku.
"Niebieski pokój" w białostockim sądzie rejonowym został wyróżniony specjalnym certyfikatem "Przyjaznego Pokoju Przesłuchań" nadanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Fundację Dzieci Niczyje. W ten sposób docenia się ośœrodki, które spełniają najwyższe standardy dotyczące takich pomieszczeń. W naszym województwie podobne certyfikaty mają jeszcze tylko pokoje w Suwałkach i Sejnach.
lukasz.w@bialystokonline.pl