Nowelizacja Kodeksu pracy
Pojawiło się kilka zmian w Kodeksie pracy. Zdaniem rządu są one niezbędne, ponieważ zaszło wiele zmian na rynku pracy, zmieniły się także potrzeby i oczekiwania pracowników oraz pracodawców.
- Zmiany służą polskim rodzinom i rynkowi pracy – mówiła minister Marlena Maląg. Podkreśliła też, że dadzą one możliwość wprowadzenia elastycznego czasu pracy, co korzystnie wpłynie na pogodzenie ról rodzinnych i zawodowych.
Sporo zmieni się w przypadku umów na okres próbny. Osoba, która pracowała na podstawie takiej umowy przez 6 miesięcy zyska prawo do wystąpienia do pracodawcy o formę zatrudnienia z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy.
Pracownicy zyskają także prawo do nieodpłatnego szkolenia, które będzie niezbędne do wykonania swoich obowiązków zawodowych.
Zmiany w urlopie rodzicielskim
Urlop rodzicielski ma zostać wydłużony do 41 tygodni w przypadku ciąży pojedynczej i do 43 tygodni w przypadku ciąży mnogiej (obecnie są to kolejno 32 i 34 tygodnie). Matka i ojciec będą mieli zagwarantowany czas urlopu rodzicielskiego, który będzie mógł być wykorzystywany tylko przez nich.
Zasiłek macierzyński będzie wynosił 70% podstawy wymiaru zasiłku za cały okres urlopu rodzicielskiego, a więc zostanie podwyższony. Skróci się zaś okres, w którym będzie możliwe skorzystanie z urlopu ojcowskiego – z 24 do 12 miesięcy.
Dyrektywa rodzicielska, jak zapewnia rząd, jest zachęceniem do równego dzielenia się obowiązkami opiekuńczymi między kobietami i mężczyznami.
Wśród nowości jest też dodatkowy urlop. Każdy pracownik może otrzymać 5 dni w roku kalendarzowym bezpłatnego urlopu, by zapewnić osobistą opiekę dziecku, albo innemu członkowi rodziny. Chcąc otrzymać taki urlop konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku u pracodawcy.
justyna.f@bialystokonline.pl