Zmiany w białostockich sądach
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar ogłosił zmiany kadrowe w środę, 29 maja 2024 roku. W ramach tych zmian wszczęto procedurę odwołania prezeski Sądu Okręgowego w Białymstoku, Ewy Kołodziej-Dubowskiej, oraz wiceprezeski tego sądu, Doroty Sosny. Kołodziej-Dubowska jest uważana za tzw. neo-sędzię, a Sosna została delegowana do orzekania przez Ministerstwo Sprawiedliwości kierowane przez Zbigniewa Ziobrę.
Ewa Kołodziej-Dubowska jest siostrą Joanny Kołodziej-Michałowicz, członkini kontrowersyjnej Krajowej Rady Sądownictwa (KRS), oraz żoną Mariusza Dubowskiego, byłego szefa Prokuratury Okręgowej w Warszawie, mianowanego przez Zbigniewa Ziobrę. Joanna Kołodziej-Michałowicz z kolei jest żoną Andrzeja Michałowicza, także neo-sędziego, który był prezesem Sądu Okręgowego w Słupsku i obecnie ubiega się o nominację do Sądu Najwyższego od neo-KRS. Wszyscy oni osiągnęli znaczące pozycje zawodowe w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości.
Kolegium sądu musi wydać opinię
Ponadto Ewa Kołodziej-Dubowska podpisała listy poparcia do neo-KRS dla swojej siostry oraz dla byłego wiceministra sprawiedliwości, Łukasza Piebiaka. W związku z tym, białostoccy sędziowie zwrócili się do ministra Bodnara z apelem o odwołanie zarówno Kołodziej-Dubowskiej, jak i wiceprezeski Doroty Sosny.
Apel wystosowali sędziowie Sądu Rejonowego w Białymstoku, w tym neo-sędzia Paweł Dzienis, który pełni funkcję prezesa, oraz wiceprezesi Alina Krejza Aleksiejuk i Piotr Wypych. Białostoccy sędziowie domagali się również zmian kadrowych w swoim sądzie. Paweł Dzienis otrzymał nominację na neo-sędziego Sądu Okręgowego w Białymstoku od neo-KRS w 2021 roku.
Do ministra Bodnara wpłynął także apel od sędziów Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim, którzy domagali się odwołania prezeski Mirosławy Mironiuk.
Decyzję o odwołaniu tych sędziów muszą teraz zaopiniować kolegia sądów. Do czasu wydania opinii przez te kolegia, wszyscy odwoływani sędziowie zostali zawieszeni przez ministra sprawiedliwości.
Minister Bodnar robi porządki w sądownictwie
W środę, 29 maja 2024 roku, minister sprawiedliwości Adam Bodnar odwołał również z funkcji wicedyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP) Roberta Pelewicza. Decyzja ta została podjęta na wniosek nowego dyrektora KSSiP, Piotra Girdwoynia, który kilka dni wcześniej objął stanowisko po wygraniu konkursu. Odwołanie Pelewicza było pierwszą decyzją kadrową podjętą przez Girdwoynia.
Niezależnie od tego, minister Bodnar kontynuuje szeroką wymianę kadrową w sądach w całym kraju. W Gorzowie Wielkopolskim powołał nowego prezesa Sądu Okręgowego, Kamila Jarockiego, który został wskazany przez Zgromadzenie Sędziów Sądu Okręgowego jako jeden z dwóch kandydatów. Zmiany dotknęły również m.in. Sąd Apelacyjny w Warszawie, gdzie wcześniej prezesem był Piotr Schab. Obecnie nową prezes sądu jest Dorota Markiewicz, a funkcję wiceprezeski objęła Dorota Tyrała. W najbliższym czasie planowane są dalsze nominacje na stanowiska wiceprezesów, ponieważ minister Bodnar odwołał już dwie byłe zastępczynie Schaba.
Procedury odwołania obejmują również prezesów i wiceprezesów Sądu Okręgowego w Rzeszowie oraz w Białymstoku. Dodatkowo, zmiany kadrowe dotkną kierownictwo Sądów Rejonowych w Rzeszowie, Toruniu, Dębicy, Białymstoku, Bielsku Podlaskim oraz w Piotrkowie Trybunalskim. Te działania są częścią szerszej reformy sądownictwa, której celem jest zwiększenie efektywności i transparentności polskiego systemu wymiaru sprawiedliwości. Minister Bodnar podkreśla, że zmiany te mają na celu przywrócenie zaufania publicznego do sądów oraz zapewnienie niezależności sędziów od wpływów politycznych.
24@bialystokonline.pl