Zmiany dotyczące segregacji odpadów. W Białymstoku też będą, ale jeszcze nie teraz

2017.06.26 09:20
Będą nie 3 a 4 pojemniki na śmieci. Nowość to pojemnik/worek na odpady ulegające biodegradacji. Wiatr zmian powiał, jednak Białystok odczuje go najwcześniej za ponad rok.
Zmiany dotyczące segregacji odpadów. W Białymstoku też będą, ale jeszcze nie teraz
Fot: pixabay.com

Już wkrótce, bo 1 lipca, na terenie całego kraju wejdzie w życie Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO). Od tej pory, zgodnie z nowymi przepisami, odpady mają być dzielone na 4 frakcje. Do pojemnika/worka niebieskiego trafi papier, do zielonego – szkło (z możliwością rozdzielenia na szkło bezbarwne – biały i szkło kolorowe – zielony pojemnik/worek), żółtego – metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego – odpady ulegające biodegradacji.

Jednocześnie póki co bez zmian pozostają zasady selektywnej zbiórki odpadów w Białymstoku.

- Mieszkańcy miasta zobowiązani są do segregowania odpadów, dzieląc je przede wszystkim na suche surowce, opakowania szklane i zmieszane odpady. Dotychczasowe zasady będą obowiązywać w Białymstoku co najmniej do jesieni 2018 r. – informuje Karol Świetlicki, koordynator Zespołu ds. edukacji ekologicznej i promocji z PUHP "LECH" Sp. z o.o.

Przepisy rozporządzenia ministra środowiska przewidują czas na zmianę systemu w gminach do czasu zakończenia obecnie trwających umów na odbiór odpadów, a najpóźniej do 2022 r. W Białymstoku nowe umowy będą zawierane dopiero pod koniec 2018 r.

W stolicy Podlasia śmieci segregujemy, dzieląc je na suche surowce, zmieszane odpady komunalne, szkło opakowaniowe, odpady wielkogabarytowe, odpady zielone. Dodatkowo prowadzona jest dobrowolna segregacja w położonych na terenie całego miasta punktach selektywnej zbiórki odpadów, gdzie następuje podział na odpady opakowaniowe z papieru i tektury, makulaturę oraz odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych i metali.

Warto wiedzieć, że większość towarów, które kupujemy w sklepach, wykonana jest z plastiku, szkła, papieru oraz aluminium i innych metali, czyli tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać.

Posegregowane odpady przestają być śmieciem, a stają się wartościowym surowcem. Np. z 35 popularnych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru. Plastik może być też przetwarzany na innego rodzaju ubrania specjalistyczne lub sportowe, powstają z niego także namioty, plecaki czy buty. Ponadto aby uratować jedno drzewo, wystarczy 59 kg makulatury.

Zobacz też: 4 pojemniki na śmieci. Tak ma być od lipca

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1737 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39