Na skutek działań zbrojnych na wschodzie Ukrainy blisko 250 tys. osób opuściło swoje domy. Władze ukraińskie przygotowały uchodźcom tymczasowe ośrodki. W bardzo skromnych warunkach przebywają tam ludzie starsi, kobiety i dzieci. Uciekając z domu, zabierali oni często ze sobą tylko jedną torbę. To teraz cały ich dobytek.
- Zbliża się zima. Od października do marca na Ukrainie panuje mróz, odnotowuje się także duże opady śniegu, zamiecie i silny wiatr - mówi Elżbieta Paszkowska, dyrektor POO PCK. - W miastach często potrzebna jest pomoc wojska przy odśnieżaniu ulic. Małe miasteczka i wsie całkowicie odcięte są od reszty kraju. Trudno wyobrazić sobie życie bez prądu, ogrzewania, wystarczającej ilości pożywienia i ciepłych ubrań.
26 sierpnia w Kijowie na spotkaniu partnerskim z udziałem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, Czerwonego Krzyża m.in. z Polski, Niemiec i Kanady przedstawiono aktualną sytuację oraz ustalono bieżący plan działań humanitarnych i prognozy przyszłych potrzeb.
Działania Czerwonego Krzyża skupiają się aktualnie na pomocy uchodźcom z terenu Doniecka i Ługańska, m.in. na bieżąco kwalifikują osoby i ich potrzeby. Daje to gwarancję regularnego, skutecznego i rzetelnego wsparcia.
- Organizujemy doraźne wsparcie: pakiety higieniczne, karty telefoniczne, odzież, koce i vouchery na zakupy żywności w supermarketach. Jednak ta pomoc wciąż nie jest wystarczająca - mówi Paszkowska.
Czerwony Krzyż zachęca do wpłacenia darowizn, które pomogą potrzebującym Ukraińcom w przetrwaniu zimy. Za pozyskane środki zostaną zakupione m.in. odzież, opał, koce, kołdry i pościel. Następnie pomoc zostanie przekazana bezpośrednio do ośrodków, w których przebywają potrzebujący.
Pomoc można zapewnić wpłacając dowolną kwotę na konto: Bank Millennium 92 1160 2202 0000 0002 5583 9558 z dopiskiem: Zimą Razem z Ukrainą.
lukasz.w@bialystokonline.pl