Ziemia jest tylko jedna. Wypalanie trwa to prawdziwa plaga

2020.04.27 15:04
Znaczna część pożarów lasów czy traw to niestety wynik umyślnych podpaleń. Rozwaga - o nią nieustannie apelują zarówno leśnicy, jak i strażacy.
Ziemia jest tylko jedna. Wypalanie trwa to prawdziwa plaga
Fot: KGPSP

Wypalanie traw to problem, z którym strażacy zmagają się od lat i co roku na terenie całego kraju mają do czynienia z tysiącami tego typu zdarzeń.

Choć w tym, roku zima była łaskawa, to ma to swoje konsekwencje w postaci braku wody. Obszary ubiegłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi może skutkować gwałtownym wzrostem liczby pożarów.

Człowiek odpowiada za zdecydowaną większość pożarów

Jak podaje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku, ze statystyk wynika, że za zdecydowaną większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. W roku 2019, w ogólnej liczbie 4169 odnotowanych pożarów w podlaskim, aż 1006 było pożarami traw i nieużytków rolnych (24,1% wszystkich pożarów). Pożary traw i nieużytków objęły powierzchnię 256 ha. Średni czas działań gaśniczych przy pożarach traw wyniósł 58 minut, a strażacy wyjeżdżali do tych pożarów co 8 godzin i 42 minuty.

Ogień niszczy to co jest tak cenne

Pożary traw to również bardzo duże zagrożenie dla lasów i zwierząt w nich zamieszkujących. Z uwagi na znaczne zalesienie niektórych rejonów, tereny upraw rolniczych i leśnych dość często ze sobą sąsiadują, a czasami wręcz przenikają się. Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele dziesiątek lat. W 2019 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała 296 pożarów lasów, w której to liczbie mieszczą się także pożary lasów nienależących do Lasów Państwowych.

Podczas pożaru powstaje duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia. Powoduje zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych. Jak informuje KW PSP w Białymstoku, na szczęście w ubiegłym roku w wyniku pożarów w lasach nikt nie zginął i nie odniósł obrażeń.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wypalanie traw jest zabronione, a za wykroczenia tego typu grożą m.in. następujące sankcje:

– wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł;
– jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat!

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1731 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39