Spośród dwudziestu ważnych w dziejach Białegostoku postaci, które zostały uwiecznione na uczniowskiej wystawie fotograficzno-plastycznej, wybrano pięć, które znalazły się na muralu, namalowanym na ścianie szkoły.
Z nich najstarszą metrykę ma najbardziej znany na świecie białostoczanin, twórca esperanto, Ludwik Zamenhof.
Troje z bohaterów muralu szczególnie zapisało się na kartach wojennej historii Białegostoku. Są to Zenek Borowski - harcerz, który wynosił przeznaczone na spalenie przez Niemców polskie książki i z nimi został zastrzelony; Bronka Winnicka - łączniczka Mordechaja Tenenbauma, która uratowała z białostockiego getta dokumenty oraz pediatra, zaangażowana w niesienie opieki dzieciom niezależnie od ich narodowości - Irena Białówna.
Ostatnia z twarzy nowego muralu to ksiądz Stanisław Suchowolec - kapelan białostockiej "Solidarności", prawdopodobnie zamordowany przez SB.
- Społeczność szkoły przy ul. Leśnej uznała, że biografie właśnie tych osób mogą być inspiracją dla uczniów i nośnikiem uniwersalnych wartości - mówi Anna Kowalska z Departamentu Komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku. - Uczniowie malowali mural pod opieką artystyczną Rafała Roskowińskiego, autora Gdańskiej Szkoły Muralu i twórcy wielu słynnych malowideł ściennych. Projekt został dofinansowany w ramach Programu "Niepodległa" - informuje.
ewelina.s@bialystokonline.pl