Przebywasz z dala od swoich rodziców ponieważ nie chcesz ich dodatkowo narażać? Być może zastanawiacie się, jak otrzymać receptę na leki, które Twoja mama stale bierze, tak, by nie musiała iść do przychodni?
Skorzystaj z teleporady
Wiele przychodni wprowadziło teleporady medyczne, dzięki którym konsultację z lekarzem można przeprowadzić telefonicznie lub przez internet.
- Jeśli Twoja przychodnia nie oferuje takiej usługi, możesz skontaktować się z inną - zaznacza Ministerstwo Zdrowia.
Dzięki teleporadzie można otrzymać m.in.:
- zalecenia,
- e-zwolnienie,
- e-recept,
- poradę dotyczącą bezpośredniej wizyty w przychodni lub kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
Na Internetowym Koncie Pacjenta można też wybrać lub zmienić lekarza, pielęgniarkę i/lub położną podstawowej opieki zdrowotnej, jeśli np. obecna nie udziela teleporad.
Odbierz e-receptę
Podczas konsultacji lekarz, o ile zajdzie taka potrzeba, wystawi e-receptę. Jeżeli pacjent korzysta z Internetowego Konta Pacjenta, to dostanie ją w postaci SMS-a na numer telefonu lub w PDF-u na adres e-mail.
A co jeśli nie korzysta z Internetowego Konta Pacjenta i do tej pory otrzymywał wydruk papierowy e-recepty? Z uwagi na stan epidemii lekarz może podać przez telefon czterocyfrowy kod e-recepty wraz z informacją o przepisanych lekach oraz ich dawkowaniu. Kod e-recepty można przekazać osobie bliskiej, która wykupi nam dane leki. W aptece oprócz kodu należy podać numer PESEL pacjenta.
Korzystaj z możliwości konta osoby, którą się opiekujesz
Jeżeli jesteś opiekunem osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie, np. dorosłego dziecka z niepełnosprawnością, możesz złożyć wniosek o dostęp do jej Internetowego Konta Pacjenta.
Aby uzyskać szablon wniosku, wyślij e-mail na adres: ikp-pomoc@csioz.gov.pl.
24@bialystokonline.pl