Zdjęcia i nagrania w internecie. CLZ realizuje wyjątkowy projekt

2016.11.30 17:30
2000 zdjęć i dokumentów oraz 108 godzin nagrań zostanie udostępnionych w internecie. Centrum im. Ludwika Zamenhofa uruchomi specjalną platformę e-Mediateka CLZ.
Zdjęcia i nagrania w internecie. CLZ realizuje wyjątkowy projekt
Fot: Anna Dycha
Mariusz Bieciuk prezentuje e-Mediatekę CLZ

Jest to kolejny etap rozwoju Mediateki, która działa w CLZ od 2010 roku. Placówka realizuje największe przedsięwzięcie z zakresu historii mówionej w regionie.

Mediateka przenosi się do internetu

- To jeden z pierwszych i jednocześnie najważniejszych projektów Centrum im. Ludwika Zamenhofa - mówi o Mediatece Anna Danilewicz z CLZ.

Pracownicy placówki zebrali ponad 10000 cyfrowych kopii zdjęć i dokumentów, nagrali wywiady ze 169 osobami, stworzyli pracownię do digitalizacji oraz Pracownię Multimedialną, gdzie bezpłatnie można korzystać ze znacznej części zbiorów. Na podstawie przekazanych do Mediateki CLZ materiałów zrealizowano kilka wystaw, wydano książki, stworzono scenariusze edukacyjne, a nawet grę miejską. Brakowało jednego elementu - pełnej dostępności do zasobów online, dla każdego użytkownika, bezpłatnie, w dowolnym miejscu i czasie, na dowolnym urządzeniu. To się zmieni. Już 15 grudnia ruszy platforma internetowa e-Mediateka CLZ. Projekt realizowany jest dzięki dotacji z programu "Kultura Cyfrowa" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Godziny nagrań, tysiące fotografii

- Pierwsze wywiady nagrywaliśmy na dyktafon. Teraz mamy pracownię digitalizacyjną wypełnioną profesjonalnym sprzętem, oświetleniem i komputerem z monitorem graficznym - mówi Mariusz Bieciuk z Centrum Zamenhofa, koordynator projektu.

Głównym celem projektu jest profesjonalne opracowanie i udostępnienie w internecie dotychczasowych zasobów multimedialnego archiwum CLZ. Będą to skany fotografii i dokumentów oraz nagrania audio-wideo, dotyczące historii Białegostoku i Podlasia od końca XIX wieku do czasów współczesnych.

Na nowej platformie internetowej zostanie udostępnionych ponad 100 godzin nagrań i ponad 2000 opracowanych fotografii i dokumentów. Ponadto na platformie znajdą się także teksty alternatywne dla osób niewidomych, konspekty dla nauczycieli i edukatorów. Potrzebne materiały będzie można wyszukać dzięki słowom kluczowym, stopniowo powstanie też tłumaczenie na język angielski. Dla dzieci przygotowane zostaną gry - puzzle i memory. Tak stworzona platforma ma się cały czas rozwijać.

Rodzinny album Białegostoku

Projekt jest propozycją dla wszystkich miłośników historii, którzy poszukują informacji o przeszłości Białegostoku.

- Znajdą na niej zdjęcia przedwojennego miasta, zobaczą jak wyglądało getto czy moment wyzwolenia Białegostoku. Będą tam też zgromadzone esperantiana, prezentujące rozwój ruchu esperanckiego, kongresy czy podróże esperantystów. W ten sposób chcemy uczcić Rok Ludwika Zamenhofa, ogłoszony przez UNESCO - mówi Anna Danilewicz.

Mariusz Bieciuk nazywa projekt "rodzinnym albumem Białegostoku".

- Coraz bardziej popularne jest zagłębianie się w historię, poszukiwanie archiwaliów - dodaje.

CLZ zadbało też o partnerów projektu. Zbiory zostaną udostępnione także na stronach internetowych Podlaskiej Biblioteki Cyfrowej i Ośrodka KARTA oraz na stronie www.europeana.eu - największej europejskiej platformie internetowej służącej do dzielenia się zasobami przez instytucje kultury.

Portal BiałystokOnline patronuje projektowi.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1320 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39