Zdążyć przed cukrzycą

2007.06.13 00:00
Wczoraj białostoczanie mogli wykonać bezpłatne badania oraz skorzystać z konsultacji diabetologicznych. Wszystko to w ramach ogólnopolskiej akcji wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2 "Servier - przyjaciel w cukrzycy".

W tym roku odbywa się ona pod hasłem "Poświęć 3 minuty - zyskaj 10 lat życia. Wygraj z cukrzycą, zanim rozwiną się powikłania". Osoby cierpiące na tą chorobę żyją średnio 10 lat krócej niż reszta społeczeństwa. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Wystarczą 3 minuty, by je wykonać i ocenić ryzyko wystąpienia choroby, a w przypadku jej wykrycia, podjąć leczenie.
- Cukrzyca nie daje objawów w początkowym okresie. Występują one dopiero, gdy stężenie cukru we krwi jest podwyższone. Spada masa ciała, pragnienie jest wzmożone, występuje częste oddawanie moczu - wyjaśniała podczas konferencji profesor Maria Górska z Państwowego Szpitala Klinicznego, koordynator regionalny akcji. Trzeba temu zapobiegać. - Przede wszystkim należy utrzymywać prawidłową masę ciała, dużo się ruszać, zdrowo odżywiać i rzucić palenie - radziła profesor Górska.

Specjalny Diabetobus i namiot firma Servier rozstawiła na Plantach. Paweł Ścibisz z obsługi akcji przyznał, że rozdali wszystkie 120 numerków. Pacjenci mogli zbadać poziom cukru i cholesterolu we krwi, zmierzyć ciśnienie tętnicze oraz wskaźnik masy ciała BMI. Jeżeli wyniki odbiegały od normy, korzystali z bezpłatnych konsultacji. W namiocie edukacyjnym uzyskali cenne porady dotyczące profilaktyki, czynników ryzyka i leczenia cukrzycy, w tym zasad zdrowego trybu życia i właściwej diety.

Diabetologiczna Poradnia Servier do 22 czerwca odwiedzi jeszcze 5 miast - Radom, Koszalin, Gdańsk, Olsztyn i Lublin. Cała akcja obejmuje ich 19. Rozpoczęła się w 2005 roku i do tej pory przebadano ponad 12 tysięcy pacjentów.

Na cukrzycę typu 2 choruje w Polsce ponad dwa miliony osób, z tego ponad połowa nie jest świadoma choroby. Nieleczona prowadzi do powikłań m.in. rozwoju miażdżycy, zawału, udaru mózgu, utraty wzroku, niewydolności nerek czy tzw. stopy cukrzycowej. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca, by u każdej osoby powyżej 45. roku życia badać stężenie glukozy raz na 3 lata, a u osób z grup ryzyka, niezależnie od wieku, raz na rok.

andy

1652 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39