Najwyższa Izba Kontroli przygotowała raport poświęcony zanieczyszczeniu powietrza w Polsce. Przeprowadzone badania pokazały, że w 2014 r. nasz kraj był jednym z członków Unii Europejskiej z najgorszą jakością powietrza.
Powietrze w Podlaskiem
Okazało się też, że w 2017 r. najbardziej zanieczyszczonym, pod względem PM10 (mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek) i B(a)P (związek chemiczny benzoalfapiren), podlaskim miastem była Hajnówka (odnotowano tu 30 dni w roku z przekroczeniem norm PM10). Zdrowej atmosfery nie zarejestrowano - w tym czasie - również w Starogardzie Gdańskim, Myśliborzu, Nowym Tomyślu, Wschowie, Nowej Rudzie, Zdzieszowicach, Wodzisławiu Śląskim, Krakowie, Jarosławiu, Chełmnie, Nowinach, Opocznie, Warszawie, Nakle nad Notecią oraz Gołdapi.
Natomiast Białystok, wówczas, miał najniższe w skali kraju stężenie B(a)P. Z drugiej strony najgorzej z benzoalfapirenem było w Opocznie, Nowej Rudzie i Rybniku.
Z raportu wynika również, że ogólnie, średnio, w woj. podlaskim, w 2017 r. było 11 dni z dobowymi przekroczeniami zanieczyszczeń PM10. Podczas gdy w Małopolsce takich dni było 76, a na Śląsku 72.
Jednak można tu mówić, w najlepszym razie o umiarkowanym optymizmie, ponieważ, kiedy spojrzymy na mapę Europy, od razu zobaczymy, że w miastach zachodnich, można oddychać pełną piersią, u nas - niestety nie. Np. w Hiszpanii miast o tak dużym średniorocznym stężeniu w powietrzu B(a)P jak w Białymstoku nie ma w ogóle.
Jednocześnie kontrolerzy, powołując się na specjalistów wskazują, że wyższy poziom zanieczyszczeń bierze się z wysokiej emisji, która z kolei pochodzi z takich źródeł jak: intensywny ruch pojazdów w centrum miasta, zakłady przemysłowe, ciepłownie, elektronie czy ogrzewanie indywidualnych budynków.
Długa lista chorób i schorzeń
Brudne powietrze jest oczywiście szkodliwe dla człowieka. Powoduje ono problemy z pamięcią i koncentracją, wyższy poziom niepokoju, stany depresyjne, zmiany anatomiczne w mózgu, Alzheimera. Dochodzi także do przyspieszonego starzenia się układu nerwowego, udaru mózgu, problemów z oddychaniem, podrażnienia oczu, nosa i gardła, kaszlu, kataru, zapalenia zatok, zawału serca. Pojawiają się również: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca, astma, rak płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc, częstsze infekcje dróg oddechowych, bezpłodność, a nawet obumarcie płodu lub przedwczesny poród.
dorota.marianska@bialystokonline.pl