W poniedziałek (23 marca) pisaliśmy o tym, jak w jednym z Domów Studenta Politechniki Białostockiej, a dokładniej w holu akademika Alfa, stanęła kamera termowizyjna. Dzięki niej każdy, kto wchodzi do tego budynku, może szybko sprawdzić temperaturę swego ciała. Wystarczy zbliżyć się na odległość około 1 metra, a po kilku sekundach na ekranie telewizora wyświetla się wynik. Kamerę udostępnił Wydział Mechaniczny PB. Więcej na ten temat: W akademiku zamontowano kamerę termowizyjną.
Teraz okazuje się, że Politechnika postanowiła użyczyć kolejną kamerę - 26 marca po południu kamera termowizyjna stanęła w Białostockim Centrum Onkologii. To odpowiedź uczelni na prośbę dyrekcji szpitala.
- Jak wiemy, zwiększone zagrożenie infekcją COVID-19 dotyczy pacjentów onkologicznych – w trakcie lub po leczeniu, dlatego dokładamy wszelkich starań i szukamy nowych rozwiązań, które pomogą nam przetrwać ten trudny czas. Od czwartku pacjenci Białostockiego Centrum Onkologii przechodzą pomiar temperatury już nie jedną, a dwiema metodami – najpierw za pomocą termometru zbliżeniowego, a następnie termowizji. To efekt współpracy z Politechniką Białostocką, która użyczyła nam kamery termowizyjnej - mówi dr Dorota Kazberuk, p.o. zastępcy dyrektora BCO ds. lecznictwa.
Urządzenie zainstalowano przy głównej rejestracji szpitala od ul. Warszawskiej, gdzie mieszczą się poradnie oraz przebywa najwięcej osób.
- Jesteśmy wdzięczni władzom uczelni za wypożyczenie sprzętu, który usprawnia nam pracę i zwiększa poczucie bezpieczeństwa zarówno pacjentów, jak i pracowników BCO - dodaje dr Dorota Kazberuk.
Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis zaapelował do pracowników o podjęcie inicjatyw, które angażując potencjał uczelni, mogą okazać się pomocne w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, a także działań wspierających osoby starsze i objęte kwarantanną.
- W tej nadzwyczajnej sytuacji powinniśmy być przykładem, jak wykorzystać naszą wiedzę techniczną, myśl innowacyjną, czy po prostu okazać solidarność z potrzebującymi. Dziękuję pracownikom Wydziału Mechanicznego, którzy użyczyli specjalistycznej aparatury i zainstalowali w Domu Studenta Alfa kamerę termowizyjną do pomiarów temperatury ciała. To doskonały przykład, jak możemy pomagać. Wierzę, że nie zabraknie nam pomysłów, które mogą pomóc w walce z koronawirusem: projektów naukowych, zaangażowania uczelnianej aparatury, wolontariatu studentów - podsumował rektor.
ewa.r@bialystokonline.pl