Politechnika Białostocka kształci od 74 lat
To druga, zaraz po Uniwersytecie w Białymstoku, największa uczelnia wyższa północno-wschodniej części Polski. Pod koniec 2023 kształciła blisko 7000 studentów.
Domy Alfa, Beta, Gamma i Delta od dziesięcioleci stanowiły bazę noclegową białostockiego środowiska akademickiego. Wraz z biegiem lat wybudowane w latach 70-tych budynki zaczęły wymagać remontu. Niedawna modernizacja i dostosowanie budynków Alfy i Gammy do m.in. surowych przepisów dobiegła końca. Na terenie campusu akademickiego prowadzone są jednocześnie szeroko zakrojone prace budowlane. Część z nich ma się zakończyć do rozpoczęcia roku akademickiego.
Przyszli studenci mogą zostać oprowadzeni po pokojach i częściach wspólnych aby poznać oferowane standardy, cennik i korzyści jakie płyną z mieszkania w domach studenta.
Jak wyglądają pokoje w akademiku? Jakie są ceny?
Na przestrzeni lat wymienione zostały okna, terakota na podłodze w pokojach i korytarzach, odnowiono windy, równano ściany, wyremontowano kuchnie i przestrzenie wspólne oraz podjęto wiele innych działań mających na celu zwiększenie standardu. Pokoje są umeblowane: łóżka, szafy, biurka, krzesła i półki. W każdym pokoju jest lodówka.
Jeszcze 20 lat temu oferowane były pokoje 2 i 3-osobowe połączone w segmenty. Jeden segment zawierał dwa pokoje 2-osobowe, dwa pokoje 3-osobowe i wspólną łazienkę (dwie umywalki, ubikacja i prysznic). Aktualnie standardowy segment wygląda tak samo, ale w każdym pokoju mieszka jeden student mniej.
Ceny rozpoczynają się od 480zł. Kolejny bieżący wariant to segment składający się z dwóch pokoi i wyremontowanej łazienki. Oba pokoje wyposażono w nowe łóżka. Cena takiej konfiguracji rozpoczyna się od 510 zł. Ostatni wariant to pokoje „De Lux”. Ceny zaczynają się od 560 zł – w pokojach dodatkowo wymieniono wszystkie meble na nowe. Szczegółowy cennik dostępny jest na stronie internetowej Osiedla Akademickiego. Pokoje są dobrze rozplanowane. Każdy student znajdzie tu miejsce do nauki i odpoczynku. Dostępna jest sieć Wi-Fi Eduroam. Im wyżej, tym piękniejszy widok z okna. Mieszkańcy najwyższych kondygnacji od strony wschodniej mogą podziwiać piękno Lasu Zwierzynieckiego, natomiast od strony zachodniej malowniczych zachodów słońca nad panoramą miasta.
Opis: 2-osobowy pokój w standardzie De Lux. fot. Jakub Tomasz Gwiazdowski
Części wspólne
Domy Studenta udostępniają swoim mieszkańcom na każdym piętrze wspólne kuchnie i pralnie. Kuchnie wyposażone są w trzy stanowiska do gotowania (każde pod wyciągiem), piekarnik, mikrofalówkę, zlew, stół i krzesła. W pralni oprócz pralki dostępna jest przestrzeń do suszenia prania. W Domach Studenta znajdziemy przychodnię lekarską, dentystę, a nawet barbera i fryzjera. Przy wejściu znajduje się portiernia weryfikująca mieszkańców i odwiedzających, a na nasze piętro zawiezie nas jedna z trzech dostępnych wind. Na terenie domu studenta obowiązuje regulamin określający zakazy i obowiązki każdego mieszkańca.
Opis: Na każdym piętrze znajduje się ogólnodostępna kuchnia. fot. Jakub Tomasz Gwiazdowski
Mieszkanie w akademiku to nie tylko oszczędność
Bliskość budynków wydziałowych uczelni to jeden z głównych argumentów, którymi kierują się przyszli studenci przy wyborze mieszkania w obcym mieście. Jedynie dwa białostockie wydziały mieszczą są w innych częściach miasta. Miasteczko akademickie jest zielone! Znajdziemy tu dużo miejsca do wypoczynku w wolnym czasie. Nowa strefa sportowa przy hali sportowej zachęca do aktywności fizycznej, a Las Zwierzyniecki do długich spacerów. W centralnej części campusu znajduje się legendarny Klub Studencki „Gwint”. To tutaj występowały gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Organizowane są koncerty, kabarety, dyskoteki, spotkania tematyczne i wiele innych. W niedalekiej odległości od Osiedla Akademickiego studenci znajdą mogą skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej białostockich restauratorów.
Opis: Widok z okna w Domu Studenta Alfa. fot. Jakub Tomasz Gwiazdowski
Życie w studenckiej atmosferze
Na przestrzeni lat zmieniły się realia mieszkania w domach studenta. Z tętniącego życiem budynku mieszczącego w dawnych czasach blisko 1000 osób, dzisiaj znajdziemy 340 miejsc. Akademik i cały teren Politechniki Białostockiej jest monitorowany. W budynkach jest ciszej i bezpieczniej. Na korytarzu spotkać możemy studentów z programu Erasmus, co jest okazją aby poznać obcą kulturę i obyczaje. Akademik to magiczne miejsce, w którym można przygotować się do kolokwium, ugotować obiad, poznać wyjątkowych ludzi i na koniec... założyć garnitur lub garsonkę wybierając się na obronę własnej pracy inżynierskiej lub magisterskiej.
Opis: Kompleks Spotowy Politechniki Białostockiej. fot. Jakub Tomasz Gwiazdowski