Festiwal potrwa od środy do niedzieli (20-24.10). Bogaty program wydarzenia zapewni spotkania z ciekawymi ludźmi. Będzie można wziąć udział w koncercie, wystawie, pokazach filmów, wysłuchać fascynujących opowieści, może nawet czasem mrożących krew w żyłach. Organizatorzy zapewniają, że ta, jubileuszowa odsłona Festiwalu będzie mocniejsza i bardzo emocjonująca.
- Jest to jubileuszowy festiwal. Rozrósł się do formatu dzisiejszego. Są to nie tylko fotografie z podróży, filmy, ale także przeżycia i emocje. Podróżnicy pokonywali trudną nieraz drogę. Tegoroczna edycja to chyba Mount Everest tego, co chcielibyśmy pokazać, jak ciekawy jest świat. "Ciekawi świata" to ból, łzy, radość, ciekawość, szczęście z tego, co wnoszą podróżnicy i co potrafią pokazać. To doświadczenia gnania za zdobywaniem świata, pokonywaniem siebie. Jest to niezwykle fascynujące – powiedziała Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury.
Nie może zabraknąć hymnu Festiwalu
Festiwal "Ciekawi świata" rozpocznie się koncertem GrubSona, który wykona m.in. hymn Festiwalu, piosenkę "Na szczycie". GrubSon to producent, raper, wokalista. Artystyczna droga, którą pokonał, mierzona jest ilością koncertów i przebytych kilometrów. Dziś każdy jego koncert to muzyczne wydarzenie, zwłaszcza dla tych, którzy kojarzą go głównie jako artystę związanego ze środowiskiem hip-hopowym. Na swoim koncie ma zarówno złote, jak i platynowe płyty.
Podczas Festiwalu będzie można przenieść się do Uzbekistanu, Gruzji, krajów skandynawskich czy też w dalekie górskie ostępy.
Pokazy filmów, spotkania, opowieści
Następnego dnia, w czwartek (21.10) odbędzie się pokaz filmu "Jutro czeka nas długi dzień", w reż. Pawła Wysoczańskiego. W Jeevodaya mieści się ośrodek wychowawczo-leczniczy dla trędowatych oraz ich rodzin. To właśnie tutaj przed trzydziestoma laty Helena Pyz przyjechała z Polski, aby pomagać chorym i głodnym dzieciom. Z biegiem lat coraz wyraźniej odczuwa swoją słabość, lecz siła charakteru nie pozwala jej skapitulować przed własną chorobą. Długotrwała obserwacja dokumentalna pozwala zrozumieć, na czym polegała wyjątkowa rola misjonarki i lekarki. W otoczeniu ludzi lekkomyślnych doktor Helena wydaje się być jedyną osobą, która dostrzega sens działalności ośrodka oraz jego bezinteresowny charakter.
Tego dnia także będzie można zobaczyć film "Selma – prawdziwa przygoda z końca świata", w reż. Macieja Jabłońskiego. Opowieść o ludzkich charakterach, przekraczaniu granic i determinacji w dążeniu do celu. "Selma – prawdziwa przygoda z końca świata" to niezwykła filmowa historia załogi polskiego jachtu S/Y Selma Expedition pod kierownictwem Piotra Kuźniara. Jedenastu członków załogi podejmuje się heroicznego wyzwania, jakim jest dotarcie do Zatoki Wielorybów. Decydują się spędzić prawie cztery miesiące na małej przestrzeni jachtu, by dotrzeć do najdalej wysuniętego na południe miejsca na morskiej mapie świata.
W piątek (22.10) będzie można spotkać się z Marcinem Mellerem i jego opowieścią o Gruzji, a także z Arkem Winiatorskim, który po przejechaniu Ameryki Południowej autostopem stwierdził, że wciąż porusza się za szybko. By jeszcze lepiej poznawać świat, postanowił od Panamy przemierzać go... pieszo. Przeszedł całą Amerykę Centralną i to wcale nie najprostszą drogą, bo przez góry, zdobywając po drodze najwyższy szczyt każdego odwiedzanego kraju.
Na południu Meksyku poznał miłość swojego życia – Olę Synowiec, z którą przemierzył pieszo kolejne 7 tysięcy kilometrów, aż do Kanady. Razem zmierzyli się z własnymi słabościami, niebezpieczeństwami drogi, pustyniami, mrozami, ruchliwymi metropoliami i sięgającymi 3000 metrów przewyższeniami.
Tego dnia w kinie Forum zagoszczą Adela Tarkowska i Krzysztof Józefowski, którzy przejechali setki kilometrów na rowerach. To oni zabiorą uczestników w trwającą niemal dekadę podróż dookoła świata.
Natomiast Kamila Kielar zabierze wszystkich w świat niedźwiedzi – duchów. Kamila wyruszyła w 2018 roku w samotną wyprawę kajakiem morskim po Pacyfiku. Szukała najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie, tzw. niedźwiedzi duchów. Dzięki rzadkiej mutacji czarne niedźwiedzie są całkowicie białe i nie są to albinosy. Żyją w soczyście zielonych północnych lasach deszczowych, więc wyglądają w nich całkowicie nierealnie.
W sobotni poranek (23.10) czeka nie lada gratka dla najmłodszych. Odbędzie się spotkanie z Polską Dr Dolittle, czyli Gosią Zdziechowską.
Ten dzień będzie należał do wypraw górskich, będzie można spotkać się z Maciejem Pietrowiczem, Arkadiuszem Perygą i Ryszardem Włoszczowski, którzy udali się śladami uczestników wyprawy Annapurna South 1979. Odbędzie się pokaz filmu "Everest dla każdego", spotkanie z Leszkiem Cichym, Cezarym Borowym, Aleksandrem Lwowem, Krzysztofem Wielickim, a na zakończenie będzie można obejrzeć filmy "W lodowym piekle" oraz "Ostatnia rozmowa".
W niedzielę, czyli ostatniego dnia Festiwalu "Mali Odkrywcy" spotkają się z Tomaszem Samojlikiem. Tego dnia będzie można wybrać się do Uzbekistanu, krajów skandynawskich, spotkać się z Małgorzatą Lebdą i Rafałem Siderskim, Jackiem Pałkiewiczem, Jakubem Poradą oraz Krzysztofem Starnawskim.
Festiwalowi będzie towarzyszyć wystawa Fundacji Pietrowicz Śladami Uczestników "Pierwsza Jeleniogórska Wyprawa w Himalaje – Annapurna South 1979".
Na 10 chętnych osób będzie czekać 10 "złotych karnetów" w cenie 100 zł, które będą upoważniać do uczestniczenia w całym Festiwalu. Karnety dostępne tylko stacjonarnie, w kasie kina Forum. Jedna osoba może zakupić jeden karnet.
Portal BiałystokOnline.pl patronuje wydarzeniu.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
anna.kulikowska@bialystokonline.pl