"Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) pracuje nad finalizacją umowy, przyznającej pieniądze na wykup przez Narwiański Park Narodowy ponad 38 hektarów gruntów w miejscowości Topilec" - informuje we wtorek (7.09) NFOŚiGW.
Od powołania do życia Narwiańskiego Parku Narodowego stawy hodowlane w Topilcu spędzały władzom parku sen z powiek.
"Po 25 latach mamy to. Jest decyzja Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznająca pieniądze na wykup przez NPN ponad 38 hektarów gruntów w miejscowości Topilec, w tym aż 36 hektarów stawów rybnych" - przekazuje NPN.
Dzięki włączeniu tych obiektów w zasób gruntów Skarbu Państwa możliwe będzie m.in. ograniczenie niekorzystnego wpływu hodowli ryb i poboru wody na ekosystemy parku.
"Postaramy się, aby to miejsce w przyszłości było "ptasim rajem". Przed nami jeszcze tylko podpisanie umowy o dofinansowanie przedsięwzięcia z NFOŚiGW i finalizujemy zakup stawów. To kolejne ważne wydarzenie w roku 25-lecia jubileuszu powołania Narwiańskiego Parku Narodowego, a rok jeszcze się nie skończył" - podkreśla NPN.
Narwiański Park Narodowy jest jednym z czterech znajdujących się na terenie województwa podlaskiego. Został utworzony w lipcu 1996 r. Znajduje się na zachód od Białegostoku, pomiędzy miejscowościami Suraż i Rzędziany.
Granice parku poprowadzono tak, by obejmowała tylko dolinę rzeki, dlatego 98% powierzchni to grunty silnie uwilgotnione, stale lub okresowo podtapiane. Park położony jest w większości na gruntach prywatnych, sporym problemem jest duże rozdrobnienie własności – jest tu około 12 tys. działek, z czego zaledwie 30% to własność Skarbu Państwa.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl