Obowiązujący do 31 grudnia zakaz o poruszaniu się osób postronnych w 200-metrowym pasie przy granicy z Białorusią wprowadzony został na wniosek Straży Granicznej przez wojewodę podlaskiego i związany był z pracami przy instalacji elektronicznych elementów zapory. Pomimo że nie jest ona gotowa na całej długości, to zakaz nie został przedłużony.
Obszar, na którym był wprowadzony zakaz przebywania był oznaczony tablicami z napisem "Obszar objęty zakazem przebywania – wejście zabronione".
Aktualnie na granicy polsko-białoruskiej obowiązuje zakaz przebywania na pasie drogi granicznej. Zasady przebywania na pasie drogi granicznej reguluje rozporządzenie wojewody podlaskiego z dnia 1 września 2021 r. w sprawie wprowadzenia zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią w województwie podlaskim. Definicję pasa drogi granicznej reguluje ustawa o ochronie granicy państwowej. To obszar o szerokości 15 metrów licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.
- Pamiętajmy, że niezastosowanie się do zakazu przekraczania granicy państwowej w miejscach niedozwolonych, czy wejście na pas drogi granicznej jest naruszeniem prawa zagrożone karą grzywny do 500 zł. Ciekawość i lekkomyślność np. aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie czy z bliska obejrzeć znaki graniczne, zaporę nie są żadnym usprawiedliwieniem - informuje mjr Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.
W bliskiej odległości od granicy państwa ustawione są tablice informujące o zakazie przekraczania granicy i zakazie przebywania w pasie drogi granicznej. Niestety nie każdy zwraca na nie uwagę.
W Nowy Rok w okolicach Białowieży funkcjonariusze ujawnili dwie osoby, które pomimo tablic informujących o zakazie wejścia na pas drogi granicznej postanowiły zrobić sobie wędrówkę wzdłuż linii granicy. Spacer okazał się dość kosztowny - za popełnione wykroczenie osoby zostały ukarane mandatem w wysokości po 500 zł każda.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl