W dniach 30 lipca - 12 sierpnia odbędzie się XXXVI Białostocka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. To jedna z najważniejszych pielgrzymek, w której rokrocznie uczestniczą tysiące ludzi z całego kraju.
Wciąż przyjmowane są jeszcze zapisy. Chętni mogą się zgłaszać do 29 lipca w godz. 17.00-19.00 w "Piwnicy Akadmieckiej” przy białostockiej katedrze przy ul. Kościelnej 2.
"Osoby, które z różnych powodów nie mogą wyruszyć na pielgrzymi szlak, a chcą wesprzeć pielgrzymów zachęcamy, aby łączyli się duchowo zapisując się do „Grupy Złotej” powierzając także intencje, w których każdego dnia pielgrzymowania będą modlili się pielgrzymi (zapisy w każdej parafii oraz w miejscach zapisów na pielgrzymkę)" - informują organizatorzy.
W tym roku pątnicy wyruszą w trzech grupach: patriotycznej, pokutnej i młodzieżowo-studencko-charyzmatycznej. Kolory grup to odpowiednio: amarantowo-żółta, fioletowa i zielona. Koszt tegorocznej pielgrzymki to 300 zł.
Pielgrzymka jak zawsze rozpocznie się uroczystą mszą świętą w białostockiej katedrze, która będzie odprawiona 30 lipca o godz. 6.00.
W Piwnicy Akademickiej dostępne są także gadżety z logo Białostockiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, w które można zaopatrzyć się podczas zapisów oraz każdego dnia na trasie naszego pielgrzymowania. Są to m.in. kubki, pocztówki, chustki, obrazki czy książeczki.
Trasa pielgrzymki liczy około 470 km, które pielgrzymi pokonają w ciągu 14 dni. Podpisane bagaże należy zdać w miejscu zapisów 29 lipca.
Niezbędnik pielgrzyma
Osoby, które zdecydują się na udział w pielgrzymce muszą pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Podstawą jest wygodny i skromny strój (obowiązuje zakaz noszenia bardzo krótkich spódnic i spodenek, wydekoltowanych bluzek oraz koszulek na ramiączkach). Pątnik powinien nosić przy sobie "Książeczkę Uczestnika” i każdego dnia uczestniczyć we mszy świętej.
Pątnik powinien życzliwie odnosić się do gospodarzy, którzy go ugoszczą i dziękować za wszystko, co otrzymał. Podczas pielgrzymki nie można kąpać się w zbiornikach wodnych, które będą znajdowały się np. w miejscach postojów.
W trasę należy zabrać suchy prowiant na 14 dni, (pieczywo, napoje oraz soki owocowe i warzywne będzie można kupić każdego dnia u służb pielgrzymkowych), suchy prowiant, materac, namiot, podstawowe środki medyczne (leki osobiste, bandaże elastyczne, wapno, opatrunki), okrycie od deszczu i słońca, przynajmniej dwie pary butów, różaniec, modlitewnik, pojemnik na napoje, śpiewnik. Trzeba też mieć ze sobą "odświętne" ubranie na wejście do Częstochowy (w przypadku panów - długie spodnie, pań - długie spódnice).
justyna.f@bialystokonline.pl