Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2023-08-01 - 2023-08-07
Organizatorzy zapraszają na XVIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru "Podlaskie Spotkania".
Harmonogram:
Środa (02.08)
17:00 - Bielsk Podlaski - Sala widowiskowa Bielskiego Domu Kultury
18:00 - Boćki - Plac Przy Urzędzie Gminy w Boćkach
Czwartek (03.08)
17:00 - Wysokie Mazowieckie - Scena Miejskiego Ośrodka Kultury
Piątek (04.08)
17:00 - Białystok – Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie
Sobota (05.08)
17:00 - Ciechanowiec - Scena COKIS
Niedziela (06.08)
16:30 - GALA FINAŁ0WA – Scena na Placu Miejskim w Brańsku
Imprezy towarzyszące:
- Zwiedzanie Opery Podlaskiej i zabytków miasta Białystok;
- Zwiedzanie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu i Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w
Wasilkowie;
- Rekreacyjnie wizyta na basenie "Wodnik" w Bielsku Podlaskim.
Wystąpią:
Chile - Conjunto Cintinental Tonariki
Powstał w 2012 roku przy szkole tańca narodowego w Sandiego.
Tongariki to określenie wschodnich wiatrów i jednocześnie nazwa największego
istniejącego zabytku archeologicznego w Polinezji.
Zespół tworzą studenci akademiccy i osoby pracujące jako tancerze tańca narodowego Chile. Głównym celem grupy jest przekazywanie tradycji, tańca i muzyki wyspiarskiej, zanikającego już folkloru Rapa Nui. Prezentują stylizowane tańce i śpiewy przodków, które znajdują odzwierciedlenie w efektownym, dynamicznym i zabawnym montażu, który próbuje przenieść widza w odległe czasy centrum świata.
Zespół brał udział w różnych działaniach folklorystycznych i kulturalnych na ważnych scenach krajowych i międzynarodowych. W latach 2020 i 2021, w wyniku nieprzewidzianych okoliczności zdrowotnych, uczestniczyli w różnych międzynarodowych działaniach w formacie wirtualnym w Paragwaju, Brazylii i Meksyku. W sierpniu 2022 roku grupa odbyła drugą międzynarodową trasę koncertową na festiwalach folklorystycznych Lefkada, Agrinio i Larissa w Grecji (właśnie na festiwalu w Laryssie zespół poznał Skowronki, a efektem tego jest udział Tongariki w Podlaskich Spotkaniach).
Zawsze wyróżniają się swoją twórczością i stają się jednym z najbardziej oklaskiwanych zespołów na każdym festiwalu. Dyrektorem artystycznym i choreografem jest Rodrigo Uri.
Costa Rica – Alma Zahori
Grupa pochodzi z San Isidro de Heredia miasto centralnej Kostaryk. Zespół kultywuje słoneczną, radosną, tradycyjną kulturę kostarykańską w muzyce, śpiewie i tańcu.
Członkami zespołu są nauczyciele szkół podstawowych, średnich i wykładowcy uczelnie wyższych, którzy tańczyli w wielu zespołach folklorystycznych na terenie całej Kostaryki. Zespół koncertował w Brazylii, Meksyku, Argentynie, a w Europie: na Węgrzech, w Serbii, Rumunii i w Portugalii.
Zespół jest członkiem kostarykańskiej sekcji CIOFF i prowadzi własną szkołę tańca ludowego. Zespołem kierują wspólnie, tworzą choreografie i opracowania muzyczne panowie: Oskar Carvajala i Carlos Solano.
Italia / Sicily - Fiori Del Mandorlo – Agrigento
Została założona w celu rozwoju w regionie z pomocą młodego pokolenia, miłości i pasji do tradycji ludowych słynących na całym świecie ze względu na archeologiczne piękno wspaniałej doliny kwitnącej migdałowca miasta zachodniej Sycylii Agrigento.
Założycielem grup jest Tiziana Baronew, a choreografie tworzy Filippo Mandracchia. Chorografia inspirowana jest symbolicznym znaczeniem kwiatów, migdałowca uprawianym w klimacie śródziemnomorskim Sycylii. Radosny dynamiczny taniec okraszony specyficzną muzyka sycylijską, której dźwięki możliwe są do uzyskania dzięki fikulette - to rodzaj fletu wykonany z drzewa migdałowego wykonanego według procedury lutników z 1700 roku, oraz Tamuru, ręcznie robionego tamburyna z drzewa i skóry.
Ciekawostką jest niewątpliwie fakt, że oprócz tradycyjnych tańców włoskich, grupa posiada w swoim repertuarze sycylijskie Mazurki. Wystąpią w radosnych sycylijskich rytmach i w choreografii Filippo Mandracchia.
Polska - Zespół Pieśni i Tańca "Poltex" Łódź
Powstał w roku 1961, przy jednych z największych ówcześnie w Polsce Zakładach Przemysłu Bawełnianego Poltex w Łodzi. Stąd też pochodzi nazwa zespołu. Za swoje liczne zasługi dla przemysłu włókienniczego zespół otrzymał w 1977 miano Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Pracowników Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego – RZPiTW Poltex i pomimo licznych przeciwności losu zachował ten tytuł po dzień dzisiejszy, całkowicie identyfikując się również ze środowiskiem miasta Łodzi.
W latach 1990-2016 zespół działał pod egidą Bałuckiego Ośrodka Kultury, a od września 2016 roku Zespół działa w strukturach Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi. Od 2015 roku jest Członkiem IOV – Międzynarodowej Organizacji Sztuki Ludowej - Sekcja Polska.
Zespół Poltex jest zaliczany do jednych z najlepszych zespołów w kraju. Koncertował w Europie, Azji i Afryce (m.in. w Anglii, Francji, Włoszech, Grecji, Holandii, Belgii, Bułgarii, Węgrzech, Niemczech, Turcji, Jugosławii, Rumunii, Syrii, Rosji, Algierii, Tunezji, KRL-D, Słowacji, Czechach, Izraelu, Jordanii, Maroku, Rosji – Obwód Kaliningradzki, Litwie, Łotwie, Estonii, Rosji – Płn. Kaukaz: Kabardyno-Bałkaria, Płn. Osetia, Inguszetia; Ukrainie, Białorusi, Watykanie, Andorze, Monaco, Serbii, Bośni- Hercegowinie, Macedonii, Kosowie (w wielu z nich wielokrotnie).
Zespół czynnie udziela się w organizację Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Młodych "Folkowe Inspiracje" w których w tym roku uczestniczyły również Skowronki.
Z zespołem współpracuje wielu instruktorów, tańca, baletu, wokalu i muzyki, kierownik artystyczny i choreograf Iwona Brzezińska.
Slovakia – Magurak Folklorny Subor - Kieźmark
Powstał spontanicznie. Na obchodach 40-lecia 1995 zespołu młodzieżowego Magura byli członkowie zaproponowali powstania grupy dla absolwentów. I tak powstał Magurak.
Grupa istnieje przy Klubie Tatrzańskim w Kieźmaroku. Obecnymi członkami zespołu są absolwenci różnych zespołów tatrzańskiej Słowacji. Zespół w swoim repertuarze posiada folklor z pogranicza Polsko – Słowackiego, stąd też znane dla ucha polskiego widza melodie w wykonaniu Maguraka.
W ciągu swojego krótkiego istnienia reprezentował także tradycyjną kulturę Góralów za granicą. Odwiedziła Polskę, Włochy, Niemcy, Holandię, Czechy, Bułgarię, Litwę i Grecję. Od wielu lat współpracuje z Ludowym Zespołem Pieśni i Tańca Skowronki.
To 2 wizyta zespołu na Podlaskich Spotkaniach. Kierownikiem i choreografem zespołu jest Ladislav Leibitzer.
Slovakia – Folklórny Súbor Čačina – Nova Ves Spiska
Zespół powstał w 1972 roku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Novej Wsi Spiskiej w Wysokich słowackich Tatrach. Zespół tworzą uczniowie szkół średnich i studenci słowackich szkół i uczelni. W swoim repertuarze członkowie zespołu interpretują tańce, pieśni i muzykę głównie z regionu Spisza, sąsiedniego Szarysza, Zemplina oraz tańce i pieśni cygańskie.
Zespół Folklorystyczny Čačina swoją systematyczną pracą od początku swojego istnienia zbudował znaczącą pozycję wśród zespołów w naszym regionie, co predestynowało go do reprezentacji na wielu konkursowych i pozakonkursowych festiwalach, nie tylko na scenach krajowych, ale także zagranicznych. Zespół z powodzeniem prezentował nasze tradycje, zwyczaje i folklor we Francji, Niemczech, Włoszech, Grecji, Holandii, Belgii, Anglii, Turcji, Polsce, Łotwie, Rosji i sąsiednich Czechach. Zespół koncertował również poza Europą w Szanghaju i Kurdystanie.
Liczne nagrody z festiwali, wskazują o wysokim poziomie artystycznym zespołu. Kierowniczką artystyczną zespołu wokalnego jest Zuzka Duračinská, a dyrektorką artystyczną grupy jest Magdalena Kráľová.
Polska – Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Skowronki" - Brańsk
Powstał w 1986 roku z inicjatywy Mirosława Szymańskiego. Zespół pracuje w Zespole Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku grupy dziecięce i młodzieżowe, grupa studencka i osób pracujących przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brańsku.
Zespół tworzy trzy grupy wiekowe, grupa III - dzieci i młodzież szkół podstawowych z Podlasia, grupa II - młodzież podlaskich szkół ponadpodstawowych, grupa I studenci i osoby pracujące.
Zespół posiada kapelę pod kierownictwem Bogdana Drozdowskiego. Repertuar zespołu to 14 suit ludowych z różnych regionów kraju. Tańce narodowe szlacheckie i księstwa warszawskiego. Suita tańców i przyśpiewek Podlasia międzywojennego.
Zespół koncertował w 31 krajach Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej. Brał udział w 44 zagranicznych festiwalach o randze Międzynarodowej. Koncertował w wielu festiwalach i festynach na terenie kraju. W tym roku zespół po przyjeździe z festiwalu w Łodzi, po Podlaskich Spotkaniach, których Skowronki od 2006 roku są organizatorem, wyjeżdża na Festiwal Folk Color do Francji, a we wrześniu do Kostaryki. Wyjazdy i realizacja projektów zespołu są możliwe dzięki dużemu wsparciu Banku Spółdzielczego w Brańsku, Marszałka Województwa Podlaskiego, Burmistrza Miasta Brańska, sponsorów zespołu oraz wielkiemu zaangażowaniu rodziców.
Skowronki w 2022 roku zdobyły za rok 2021 Podlaską Markę. Od 2010 roku zespół jest Stowarzyszeniem Artystycznym. Instruktorką tańca i choreografką jest Katarzyna Szymańska, a kierownikiem artystycznym i choreografem Mirosław Szymański.
Polska – Regionalny Zespół Ludowy "Klekociaki" - Boćki
Działa od 1962 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Boćkach i reprezentuje folklor Podlasia. Założony został przez Genowefę Łucjan i Mikołaja Turkowicza. Początkowo był to zespół pieśniarzy ludowych, obecnie zaś składa się z grupy śpiewaczej, kapeli i tancerzy.
Charakterystyczna dla zespołu – od początku jego istnienia aż po dzień dzisiejszy – jest wielopokoleniowość. W swym repertuarze mają pieśni, tańce i obrzędy podlaskie. Klekociaki jako zespół amatorski są laureatem wielu nagród i wyróżnień.
Zespół koncertował w kraju jak również poza granicami Polski – na Litwie, Łotwie, Ukrainie, Białorusi, Macedonii, w Szwajcarii, Grecji a także reprezentowały Polskę na święcie Walonii w Belgii, na Europejskim Święcie Plonów w Dusseldorfie. Na początku maja 2010r. zespół reprezentował Województwo Podlaskie na targach „Czas Wolny 2010” w Bolzano we Włoszech.
Kierownikiem artystycznym zespołu jest Wojciech Ofman.