Mija 13 dni od katolickich świąt Bożego Narodzenia. Przyszedł więc czas na święta wyznawców kościoła prawosławnego. Szacuje się, że większość wyznawców tej religii w Polsce mieszka w naszym regionie.
Boże Narodzenie w prawosławiu jest jednym z 12 "wielkich świąt". Poprzedzone jest postem - nazywa się go Filipowym. Kończy się on Wigilią, która przypada na 6 stycznia. Podczas niej wierni dzielą się prosforą. Jest to wypiekany chleb, odpowiednik opłatka.
Na wigilijnym stole znajdzie się miejsce na tradycyjne potrawy, takie jak pierogi z kapustą i grzybami czy barszcz z uszkami. Nie zabraknie także sianka pod obrusem oraz talerza dla niespodziewanego gościa. Nocą wielu wiernych uda się na kilkugodzinne nabożeństwa.
Pierwszego dnia świąt obchodzone jest narodzenie Jezusa w Betlejem - wtedy to w cerkwiach odprawiana jest liturgia św. Bazylego Wielkiego. Drugiego czci się Najświętszą Maryję Pannę. Co ciekawe, wyznawcy prawosławia świętują też w trzeci dzień - wtedy to wspominają św. Stefana, pierwszego męczennika. Drugiego i trzeciego dnia świąt odprawiana jest liturgia św. Jana Złotoustego.
Interesujące jest także to, że w cerkwi nie ma żłóbka - adoruje się ikonę Bożego Narodzenia, która jest wystawiana na środek świątyni. W świątecznym czasie wierni pozdrawiają się słowami: "Christos rożdajetsia - sławitie jeho" (Chrystus się rodzi - wychwalajcie Go).
Świąt wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i odpoczynek, spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze
Naszym Klientom, Czytelnikom i Sympatykom
Życzy Zespół BiałystokOnline.pl
monika.zysk@bialystokonline.pl