Główną bohaterką wystawy "Helena Bohle-Szacka. Przenikanie II" jest artystka, projektantka mody, graficzka, ilustratorka, filantropka i kuratorka urodzona w Białymstoku, a później związana z Łodzią, Warszawą i Berlinem.
Helena Bohle-Szacka (1928-2011) była Polką o niemiecko-żydowskich korzeniach. Jej polskość była wielokulturowa, co w znaczący sposób wpłynęło na jej życie. W czasie II wojny światowej Helenę Bohle więziono w obozach koncentracyjnych w Ravensbrück i Helmbrechts.
Dziedzictwo Bohle-Szackiej i potrzeba jego upamiętnienia stały się punktami wyjścia do stworzenia ekspozycji, która opowiada nie tylko o przeszłości, ale przede wszystkim o teraźniejszości i przyszłości, do których owo dziedzictwo przenika. W latach 20. XXI wieku wracają demony przeszłości podobne do tych, które towarzyszyły nazistowskiemu terrorowi. Dziś można to odczuć w wielu miejscach świata, a szczególnie mocno w Białorusi, na granicy polsko-białoruskiej, w Iranie i przede wszystkim w Ukrainie. Nienawiść i agresja wydają się być coraz silniejsze, dlatego niezwykle ważne jest słuchanie głosów ofiar nazistowskiego terroru. Ich wspomnienia powinny stać się ostrzeżeniem. Podczas "Przenikania II" owo ostrzeżenie wypowiedziane zostało w nowy sposób – przeniknęło do mody i sztuk wizualnych tworzonych przez osoby z różnych społeczności.
Wystawa "Przenikanie II" prezentuje niewielki fragment archiwum Heleny Bohle-Szackiej, które znajduje się w zbiorach Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Archiwalia zinterpretowane zostały przez współczesne osoby artystyczne z Polski, Białorusi i Ukrainy. Ekspozycja jest ponadto skróconą wersją obszernej wystawy "Helena Bohle-Szacka. Przenikanie", którą otwarto 21.10.2021 r. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Drzwi berlińskiego mieszkania Heleny były zawsze otwarte dla osób, które walczyły o wolność, potrzebowały schronienia, były uchodźcami i uchodźczyniami, dlatego historia Bohle-Szackiej staje się dziś orężem w walce z dyskryminacjami, szowinizmem, a także z zapomnieniem i obojętnością wobec tych, którzy i które doświadczyli i doświadczają przemocy, terroru, okrucieństwa.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek (13.01), o godz. 18:00 w Galerii Sleńdzińskich, ul. Legionowa 2. Wstęp jest wolny!
Ekspozycję można będzie oglądać do 5 marca. Bilet wstępu poza wernisażem to koszt 8 zł (normalny) i 4 zł (ulgowy). W każdą niedzielę wstęp wolny.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl