Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że wypłata czternastej emerytury jest planowana już we wrześniu. Jak informował przed kilkoma dniami Jarosław Kaczyński, świadczenie w tym roku ma wynieść 2200 zł netto i tzw. „czternastka” trafi do osób, których emerytura nie przekracza 2900 zł. W przypadku wyższych świadczeń będzie obowiązywała zasada: złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatkowa emerytura proporcjonalnie będzie zmniejszana.
Jeśli chodzi o dokładną datę wypłaty "czternastek", to niebawem ma ona zostać podana w rozporządzeniu Rady Ministrów.
Po raz pierwszy czternaste emerytury wypłacono w 2021 r. 19 lipca tego roku, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą dodatkowe pieniądze mają być wypłacane emerytom rokrocznie. Zgodnie z nią termin, w którym seniorzy dostaną świadczenie, będzie co roku określany do końca października przez rozporządzenie Rady Ministrów.
"Czternastka" przyznawana jest urzędu emerytom i rencistom z ZUS oraz innych organów emerytalno-rentowych, czyli KRUS i mundurowych, a także osobom uprawnionym do renty socjalnej, zasiłku przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczeń uzupełniających Mama 4 plus, czy też renty inwalidzkiej. Warto podkreślić, że dodatkowe świadczenie jest zwolnione z podatku dochodowego, pobrana zostanie tylko składka zdrowotna.
Należy jednak mieć na uwadze, że dodatkowych pieniędzy nie dostaną osoby, które mają zawieszone prawo do pobierania świadczenia (np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania).
Aby dostać świadczenie, nie trzeba składać żadnych dokumentów. To ważna informacja, bowiem oszuści mogą oferować wypełnienie "odpowiednich wniosków", które posłużą im do wyłudzenia danych osobowych.
24@bialystokonline.pl