Wypadki drogowe w kraju i regionie. Kto najczęściej je powoduje?

2021.03.09 15:59
Zgodnie z obiegowymi opiniami to mężczyźni są lepszymi kierowcami. Jednak takie potoczne myślenie nie znajduje potwierdzenia w statystykach. Wprost przeciwnie. Dane ITD oraz policji pokazują, że kobiety rzadziej powodują wypadki drogowe.
Wypadki drogowe w kraju i regionie. Kto najczęściej je powoduje?
Fot: pixabay.com

Mężczyźni sprawcami wypadków

Sprawcami wypadków są najczęściej mężczyźni - tak wynika z danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Inspekcji Transportu Drogowego. Tylko w ubiegłym roku spowodowali 74%, zaś kobiety 21,4% z nich.

Poza tym statystycznie 67% wypadków spowodowanych przez pieszych było zawinionych przez mężczyzn, kobiety piesze spowodowały 31% takich zdarzeń. Przy czym kobiet aktywnie kierujących jest zdecydowanie mniej w ruchu drogowym (ok. 30%).

– Dane Instytutu Transportu Samochodowego niezmiennie wskazują, że kobiety powodują jeden wypadek na 6,7 mln przejechanych kilometrów, a mężczyźni – raz na 4,7 mln km. Oznacza to, że mężczyźni są sprawcami wypadków 1,5 razy częściej niż kobiety – mówi Anna Zielińska z POBR ITS.

Takie wnioski potwierdzają również dane, którymi dysponują podlascy policjanci. W ubiegłym roku, mężczyźni byli sprawcami 69% wypadków, do jakich doszło na regionalnych drogach. Natomiast kobiety doprowadziły do 18% niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Z kolei jeżeli chodzi o pieszych, to w woj. podlaskim zarówno kobiety piesze, jak i mężczyźni piesi spowodowali taki sam procent wypadków drogowych (2,8%, czyli po 12 zdarzeń).

Okazuje się więc, że płeć w ruchu drogowym nie jest sprawą bez znaczenia. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni zawsze jeżdżą niebezpiecznie. Specjaliści podkreślają, że nie kierują gorzej od kobiet, tylko szybciej, a to zwiększa ryzyko wypadku, stąd takie statystyki.

Ostrożnie i zgodnie z przepisami. Jednak nie zawsze

Kobiety kierują bardziej zachowawczo, ostrożnie i są spokojniejsze oraz na ogół stosują się do kodeksu drogowego. Z drugiej strony znawcy tematu wskazują, że panie, szczególnie te młode, energiczne zmieniają swój sposób jazdy. Coraz częściej pojawiają się w ryzykownych sytuacjach, jeżdżą agresywniej, częściej sięgają też po alkohol. Tymczasem organizm kobiety produkuje mniej enzymu rozkładającego cząsteczki alkoholu w żołądku, a zatem upijają się one szybciej, a skutki zdrowotne są często w ich przypadku poważniejsze.

Testosteron - pomocnik/zły doradca

Z kolei mężczyźni mają lepsze wyczucie perspektywy i lepiej czytają np. mapy. Testosteron, który z jednej strony powoduje lepsze funkcjonowanie w niektórych sytuacjach drogowych, z drugiej może przyczyniać się do częstego przekraczania dozwolonej prędkości i szybkiej jazdy. Mężczyźni są także często wrogo nastawieni do innych kierowców. W ich przypadku agresja przybiera najczęściej formę fizyczną, w przeciwieństwie do kobiet, którym towarzyszy zwykle agresja słowna.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1511 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39