Wymień plastikowe butelki na rośliny

2020.01.09 13:36
W siedzibach Urzędu Miejskiego w Białymstoku przy ul. Słonimskiej i Branickiego stanęły butelkomaty. Pieniądze, które miasto uzyska ze sprzedaży wrzuconych do nich butelek, zostaną przeznaczone zrobienie nowych nasadzeń.
Wymień plastikowe butelki na rośliny
Fot: MN

Drzewka za butelki

Nie jest to coś, co zdecydowanie odwróciłoby zmiany klimatyczne, ale władze Białegostoku wspólnie ze Spółką Lech chociaż starają się promować zachowania proekologiczne. W budynkach urzędu - przy ul. Słonimskiej oraz Branickiego - stanęły butelkomaty na butelki typu PET. W przeciwieństwie np. do tego typu automatów z Krakowa, wrzucający w Białymstoku nie dostaną za oddane butelki pieniędzy, ale ich uczynek przyczyni się do zazielenienia miasta. Urząd bowiem pieniądze uzyskane ze sprzedaży zebranych butelek – 10 gr za jedną – zamierza przeznaczyć na kupienie sadzonek, które znajdą potem swoje miejsce w przestrzeni publicznej.

- Do tego butelkomatu wchodzi 240 butelek. My mamy możliwość ich sprzedaży i będziemy otrzymywać za to 24 zł i te pieniądze przeznaczymy na nowe nasadzenia nowych drzew i krzewów w mieście, czyli na zielony Białystok – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski. - Jest to wyraz troski o środowisko, bo w takiej butelce jest około 4 tys. różnego rodzaju składników, a jej czas rozkładu to nawet 500 lat. Nasze środowisko jest mocno zaśmiecone, a my takim działaniami próbujemy sprawić, żeby było ono bardziej czyste.

Do butelkomatów wchodzą butelki o pojemności od 0,5 litra do 1,5 litra. Najlepiej wkładać je bez korka. Automat po włożeniu butelki do otworu przeanalizuje, czy rzeczywiście jest ona typu PET i wciąga ją do środka.

Działanie edukacyjne

W Białymstoku, jeśli chodzi o recykling, jest naprawdę dobrze, co jest zasługą także białostockiej sortowni. Już w 2018 roku udało się osiągnąć normy odzyskiwania 50% z tworzyw sztucznych, szkła, metali i papieru, które są wymagane przez Unię Europejską dopiero od teraz.

- Te automaty mają przede wszystkim rolę edukacyjną, ale chcemy zwrócić uwagę na problem plastikowych butelek typu PET, bo ich jest najwięcej, a generalnie są one najbardziej poszukiwane przez firmy recyklingowe, ponieważ można je w najłatwiejszy sposób wykorzystać ponownie – mówi Zbigniew Gołębiewski ze spółki Lech.

Ustawienie pierwszych dwóch butelkomatów ma formę pilotażu. Jeśli mieszkańcy będą chętnie z nich korzystali, wówczas niewykluczone, że miasto zainwestuje w kolejne tego typu urządzenia. Koszt jednego takie automatu to 48 tys. zł.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1873 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39