Wykłady o prawnych problemach
"Bądź świadomy swoich praw" to cykl spotkań organizowanych przez Fundację Spe Salvi z inicjatywy Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Pierwszy wykład odbył się w środę. Jego tematem było "Prawo rodzinne i opiekuńcze". Zaplanowane są jednak kolejne.
– Dostęp do bezpłatnej pomocy prawnej jest bardzo ważny dla wielu mieszkańców Białegostoku. Od kilku lat w mieście organizowane są dyżury adwokatów i spotkania, dzięki którym łatwiej jest uzyskać pomoc prawną – powiedział zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński.
Kolejne spotkanie z cyklu "Bądź świadomy swoich praw" – pt. "Odszkodowania i zadośćuczynienia" – odbędzie się 27 marca o godz. 17.00 (adw. Ewa Leśnikowska). Podczas następnego - 3 kwietnia o godz. 17.00 - adw. Michał Dmochowski poprowadzi wykład "Egzekucja komornicza, upadłość konsumencka", a 10 kwietnia o godz. 17.00 opowie o prawach konsumenta, umowach zawieranych poza lokalem przedsiębiorcy. Wszystkie spotkania będą odbywać się w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. św. Rocha 3 w Białymstoku.
Cykl wykładów organizowanych przez Fundację Spe Salvi jest realizowany w ramach edukacji prawnej. Ma wpływać na zwiększenie świadomości prawnej społeczeństwa i upowszechniać wiedzę o prawach i obowiązkach obywatelskich, działalności organów ochrony prawnej, mediacji i sposobach polubownego rozwiązywania sporów, dostępie do nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego.
Są też porady
W 2019 r. udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i edukacji prawnej odbywa się w sześciu punktach. Zadanie jest realizowane od 1 stycznia do 31 grudnia, w dni robocze – od poniedziałku do piątku. Trzy punkty pomocy prawnej prowadzi Fundacja Spe Salvi, trzy punkty poradnictwa obywatelskiego – Fundacja Honeste Vivere. Obydwie organizacje zajmują się także realizacją edukacji prawnej. Punkty mieszczą się przy ul. św. Rocha 3 (pok. 7A i 7B) i ul. L. Zamenhofa 5C (pok. 4 i 11).
Inicjatywa bezpłatnych porad prawnych jest realizowana od 2016 roku z myślą o najuboższych, seniorach, kombatantach i weteranach, posiadaczach Karty Dużej Rodziny oraz ofiarach klęsk. Z pomocy mogą też korzystać osoby, które nie ukończyły 26 lat. W 2018 roku z tej pomocy skorzystało ok. 2,5 tys. osób.
Zgłaszają się głównie osoby, które potrzebują porady w kwestii zadłużenia, a także z zakresu spraw mieszkaniowych i zabezpieczenia społecznego.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl