Wystawa "Günter Grass - kolekcja gdańska w drodze" - bo o niej mowa - została zorganizowana dzięki współpracy z Gdańską Galerią Güntera Grassa. To ona posiada w swojej kolekcji 141 prac noblisty. Białostocka galeria jest jedną z pięciu w kraju, w której wystawa jest prezentowana.
Kolekcja z Gdańska
Fundamentem kolekcji był dar Grassa przekazany Miastu Gdańsk w 2007 r., złożony z 51 grafik i 6 rzeźb. W 2009 r. powołano Gdańską Galerię Güntera Grassa w celu sprawowania opieki nad artystycznymi pracami i ich prezentacji. Z okazji otwarcia galerii Günter Grass podarował miastu kolejne 18 rysunków. Kolekcja ta jest systematycznie powiększana.
Günter Grass - urodzony w 1927 r. w Wolnym Mieście Gdańsku, a od 1993 r. Honorowy Obywatel Miasta Gdańska, przez całe życie chętnie powracał do rodzinnego miasta nad Bałtykiem tak w swoich podróżach, jak i w twórczości literackiej i plastycznej. Jako autor tzw. "Trylogii gdańskiej" ("Blaszany bębenek", "Kot i mysz", "Psie lata"), Grass doczekał się sławy na całym świecie jako pisarz. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że laureat literackiej Nagrody Nobla z 1999 r. otrzymał gruntowne akademickie wykształcenie artystyczne na wyższych uczelniach w Düsseldorfie i w Berlinie.
Grass, jakiego nie znamy
Na wystawie w Białymstoku można oglądać prace graficzne i rzeźby Güntera Grassa, które nierozerwalnie łączą się z jego pisarstwem. Jest więc "Blaszany bębenek" czy seria prac związanych z "Psimi latami". Na wielu pracach artysta uwieczniał przyrodę - las, drzewa, grzyby, a także zwierzęta (czasem martwe) - żaby, szczyrzycę, psy, konika polnego. Nie brakuje także autoportretu "Sam w lesie". Do Galerii im. Sleńdzińskich przyjechało też kilka rzeźb - "Aua stojąca", "Między płodnymi grzybami", "Turbot II" i "Dwaj kucharze". Na fotografiach możemy obejrzeć Grassa przy pracy.
- Ta wystawa znalazła się tutaj nieprzypadkowo - mówiła podczas wernisażu Marta Wróblewska, kurator wystawy. - W 2017 r. obchodzimy 90-lecie urodzin Güntera Grassa. Taki jubileusz sprzyja wyjątkowym wydarzeniom i stąd ta objazdowa wystawa.
Kolekcja Grassa znajduje się wprawdzie w Gdańsku, ale część prac będzie można obejrzeć w kraju. Prezentowane były już w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, przed nami jeszcze Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu i Dom Norymberski w Krakowie.
- Zobaczycie Grassa, jakiego nie znacie - przekonywała kurator wystawy. - To, że noblista był plastykiem, nie jest dla wszystkich oczywiste. Malował pejzaże, martwe natury, zwierzęta. Warto się wgłębić w te prace i dostrzec ich wymiar symboliczny, pewien obraz kondycji człowieka.
Wystawę "Günter Grass - kolekcja gdańska w drodze" można oglądać w białostockiej Galerii im. Sleńdzińskich (salon wystawowy przy ul. Legionowej 2) do 31 marca. Jest ona czynna od wtorku do niedzieli (w niedzielę wstęp wolny).
anna.d@bialystokonline.pl