Tysiące Polaków decyduje się na emigrację
Największy napływ Polaków do Wielkiej Brytanii miał miejsce po 1 maja 2004 roku, kiedy to kraj ten wraz z Irlandią i Szwecją otworzył swój rynek pracy dla emigrantów pochodzących z krajów, które weszły do Unii Europejskiej. W tym czasie wyjechało tam ponad 100 tys. naszych rodaków, a rok później dwa razy tyle. Na wyjazd decydowali się głównie ludzie młodzi, znający język, który umożliwił im życie i funkcjonowanie w tym kraju. Główny Urząd Statystyczny podaje, iż aktualnie w Wielkiej Brytanii mieszka aż 642 tys. Polaków.
Zarobki Polaków w Wielkiej Brytanii
Najwięcej naszych rodaków, którzy wyjechali do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych, podejmuje pracę w przemyśle, hotelarstwie i budownictwie. Niektórzy są zatrudniani w edukacji czy administracji. Także polscy specjaliści, np. lekarze, mogą liczyć na zatrudnienie w tym kraju.
Jak wynika z badania Sedlak&Sedlak, minimalna stawka, na jaką mogą liczyć Polacy powyżej 21. roku życia, wynosi 6,5 GBP brutto na godzinę. Jesienią tego roku stawka ta ma wzrosnąć do 6,70 GBP. Osoby w wieku od 18 do 21 lat zarabiają średnio 5,13 GBP na godzinę. Najniższa stawka jest proponowana praktykantom – około 2,73 GBP.
Polacy, którzy pracowali w Wielkiej Brytanii w 2012 roku, średnio zarobili 1300 GBP miesięcznie, czyli około 6711 zł netto. Na zarobek o 200 GBP wyższy mogli liczyć ci, którzy pracowali na "Wyspach" od 1 roku do 3 lat.
Pracownik ogólnobudowlany zarabia średnio 80-110 GBP dziennie, pracownik produkcji 52-80 GBP, opiekun osoby starszej (z zamieszkaniem) 60-80 GBP, a pielęgniarka 96-152 GBP dziennie. Duże widełki, jeśli chodzi o zarobki, spotykają stolarzy. Ci za dzień pracy mają od 60 do 120 GBP brutto. Osoby zatrudnione w fabrykach otrzymują około 6,5 GBP do 10 GBP na godzinę. W każdej branży na większą wypłatę mogą liczyć osoby z lepszą znajomością języka.
Polacy podejmujący w Wielkiej Brytanii pracę w budownictwie muszą posiadać kartę CSCS (Construction Skills Certification Scheme). Karta ta określa doświadczenie pracownika, potwierdza znajomość przepisów BHP, czy też określa specjalizację. Pracownik musi mieć także kartę NIN (National Insurance Number), która zawiera numer ubezpieczenia i identyfikacji podatkowej.
justyna.f@bialystokonline.pl