Niektórzy finaliści już się zaprezentowali przed jury
W ostatnich dniach wskazane przez kapitułę projekty w konkursie Technotalent 2018 miały okazję zaprezentować się przed Kapitułą. W tym roku zainteresowanie nim było na tyle duże, że zdecydowano się przedłużyć termin nadsyłania zgłoszeń (więcej Duże zainteresowanie konkursem Technotalent 2018. Do kiedy można się zgłaszać?).
W każdej z kategorii: Technika, Wyzwanie Społeczne, Biznes, Technotalent Politechniki Białostockiej 2018, Technotalent Uniwersytetu w Białymstoku 2018, Technotalent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku 2018, Inspiracje 2018 kapituła wybrała najlepsze projekty, których autorzy mogli zaprezentować się "na żywo" i przekonać do swoich pomysłów.
W poniedziałek poznaliśmy finalistów w kategoriach Technotalent Politechniki Białostockiej i Technotalent Uniwersytetu w Białymstoku. Drużyny walczą nie tylko o tytuł i prestiż, ale i pieniądze (5 tys. zł) oraz szansę na dalszy rozwój swoich pomysłów przy wsparciu uczelni. Adam Walicki, wiceprezes Fundacji Technotalenty, otwierając finałowe prezentacje, przypomniał robota edukacyjnego Photon, który był laureatem konkursu, a dziś jest sprzedawany w tysiącach egzemplarzy i podbija rynek Stanów Zjednoczonych.
Oni walczą o tytuł Technotalent Politechniki Białostockiej
Jako pierwszy zaprezentował się na scenie "Cerber Motorsport CMS-05". Zespół ten przygotował "projekt budowy bolidu wyścigowego jako doskonałą metodę praktycznego przygotowania do zawodu i odnalezienia się na rynku pracy". Jak wiadomo, bolidy z Politechniki Białostockiej wielokrotnie odnosiły już sukcesy w konkursach na całym świecie.
Kolejnym pomysłem jest "Crowler – pełzak rehabilitacyjny". Urządzenie "ma służyć do rehabilitacji dzieci mających problemy z chodzeniem, szczególnie z mózgowym porażeniem dziecięcym, przepukliną oponową i oponowo-rdzeniową lub dysfunkcjami motorycznymi". Ciekawy kształt ma motywować najmłodszych do intensywniejszej rehabilitacji i łączyć ją z zabawą.
Do finału trafiła również "Koncepcja systemu kompleksowej terapii udrażniającej do rehabilitacji i kontroli obrzęku limfatycznego kończyn". Pomysł ten dotyczy kompleksowego stanowiska dla osób z obrzękiem limfatycznym. Po niezbędnych pomiarach obrzęku pacjent może korzystać m.in. z mechatronicznego urządzenia masującego.
O zwycięstwo walczy także "LogTeamCNC". Jest to własnoręcznie wykonane, łączące kilka funkcji stanowisko, które w innowacyjny sposób uczy obsługi maszyn. Założeniem tego pomysłu jest stworzenie maszyny dla potrzeb szkół czy uczelni.
Ostatnim projektem, który ma szansę zdobyć tytuł Technotalent Politechniki Białostockiej, jest "Wstawacz", czyli krzesło, które ułatwia wstawanie, tak bardzo problematyczne szczególnie dla osób starszych. Prosty mechanizm unosi siedzisko podczas wstawania i ma kilka dodatkowych funkcji, np. uchwyty czy boczne organizery.
Najlepsze pomysły w kategorii Technotalent Uniwersytetu w Białymstoku
W poniedziałek poznaliśmy też zespoły, które trafiły do finału w kategorii Technotalent UwB. Pomysły są różne, ale łączy je jedno – mają potencjał aplikacyjny i mogą znaleźć konkretne zastosowanie w różnych dziedzinach.
O zwycięstwo walczy m.in. "Cewka do badania oka", którą można będzie "zastosować do jedynego w Polsce wysokopolowego rezonansu magnetycznego o indukcji pola magnetycznego 7 Tesli".
Kolejnym pomysłem jest biochemiczny test płytkowy do oceny ryzyka infekcji ucha u psów, który umożliwia skuteczną profilaktykę i ewentualne podjecie leczenia.
Dr Krzysztof Szerenos we współpracy z dr. hab. Andrzejem Stupakiewiczem w swoich badaniach skupiają się zaś na wydajności współczesnych komputerów, która jest przede wszystkim ograniczona przez powolną pamięć oraz nadmierne wydzielanie ciepła. Zaprezentowany przez nich projekt zapewnia zarówno rekordowo krótki czas zapisu pojedynczego bitu, jak i ekstremalnie obniża ilość zużywanej energii.
Do finału trafiły również "Nowe metody analityczne do oznaczeń biomarkerów w różnych próbkach naturalnych z wykorzystaniem biosensorów SPRi". Ich autor – Łukasz Ołdak, student chemii - chce pokazać, że jest możliwość, by wprowadzić w laboratoriach biomedycznych inne techniki analityczne niż te, które są obecnie.
Ostatnim projektem walczącym o zwycięstwo są "Nowoczesne nośniki leków". Młodzi chemicy pracują nad inteligentnymi systemami dostarczania leków, co umożliwi obniżenie ich dawek oraz uwalniania substancji aktywnych.
Zwycięzców konkursu poznamy podczas Gali, która odbędzie się 11 grudnia 2018 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Prezentacje finalistów będą trwały do wtorku (27 listopada).
Portal BiałystokOnline patronuje konkursowi.
Zobacz też:Konkurs Technotalent 2018
justyna.f@bialystokonline.pl