Wschód Kultury/Inny Wymiar. Jakie koncerty są w programie? [WIDEO]

2019.08.26 10:24
Kilkadziesiąt wydarzeń w ciągu czterech dni, artyści z całego kraju i zagranicy - tak zapowiada się tegoroczny festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar. Impreza potrwa od 29 sierpnia do 1 września.
Wschód Kultury/Inny Wymiar. Jakie koncerty są w programie? [WIDEO]
Fot: Twinkle Brothers & Trebunie-Tutki

Podczas festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar swoją twórczość prezentują zawsze artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur, również tych, które współtworzyły w przeszłości historię i kulturę regionu.

W programie znajdzie się mnóstwo wydarzeń: koncerty, wystawy, spektakle, filmy, spacery edukacyjny i muzyczno-historyczny oraz działania familijne dla całej rodziny. Koordynatorem festiwalu jest Białostocki Ośrodek Kultury. Przedstawiamy artystów muzycznych, którzy wystąpią podczas Wschód Kultury/Inny Wymiar.

Throes & The Shine

Muzyczny łącznik między Europą i Afryką - hybryda kuduro, dynamicznej muzyki tanecznej Angoli, z elektronicznymi dźwiękami i "okrucieństwem" rocka.

Zespół powstał w 2011 roku w sercu Porto, tworzą go: Marco Castro, Igor Domingues i Mob Dedaldino. Wspólnie tworzą na scenie ekscytujący i zaraźliwy show! Stale koncertują. Można ich było usłyszeć na tak prestiżowych festiwalach jak Roskilde w Danii, Lowlands w Holandii, Rock en Seine we Francji, Paleo Festival w Szwajcarii czy Colors of Ostrava na Słowacji. Grali w Europie i Ameryce Południowej.

Pomiędzy trasami koncertowymi wydali płyty: "Rockuduro" (2012) i "Mambos de Outros Tipos" (2014) w niezależnej wytwórni Lovers & Lollypops z Portugalii oraz "Wanga" (2016) w Discotexas. Obecnie promują swój najnowszy album "Enza" (2019).

Throes & The Shine pragną przekroczyć nowe granice i przenieść kulturową mieszankę do każdego zakątka świata. To będzie ich pierwszy koncert w Polsce. Warto dać się zaskoczyć, zwłaszcza, że sami artyści piszą o swojej muzyce: "chcemy imprezować do chwili, gdy osiągniemy przestrzeń kosmiczną!".



Anna RF

Ich pozytywna energia i oryginalna formuła są wręcz zaraźliwe! Brzmienie, jakie proponują, to zetknięcie Wschodu z Zachodem, połączenie dawnych i nowoczesnych instrumentów z żywą elektroniką. W efekcie otrzymujemy interesującą mieszankę reggae, world music i electro. Śpiewają w różnych językach, m.in. po angielsku, hebrajsku i arabsku.

Zespół powstał w 2012 roku. Od tego czasu wystąpił na dużych festiwalach w Niemczech, Indiach, Turcji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Polsce, Portugalii i Rosji.
Jak do tej pory wydali cztery albumy oraz EP-kę z remixami. Ich ostatni jak do tej pory album "Flight Mode" (2018) to efekt muzycznych podróży po świecie i współpracy z artystami z Iraku, Maroka, Indii czy Stanów Zjednoczonych. To niemały dorobek jak na trzech muzyków, którzy spotkali się kilka lat temu w małej pustynnej wsi na południu Izraela.

Członkowie zespołu bardzo dużą wagę przywiązują do teledysków, które zwykle kręcą podczas podróży, m.in. w takich miejscach jak pustynie czy Himalaje. Wiele z nich stało się wiralami, przekraczając miliony odsłon.

W 2016 roku, z powodu pozytywnego przekazu zespołu nawołującego do jedności, zostali wytypowani przez YouTube na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Watykanie.



Twinkle Brothers & Trebunie-Tutki

Idea połączenia jamajskiej i polskiej kultury zmieniła nasze postrzeganie rodzimej muzyki etnicznej i znacząco przyczyniła się do popularyzacji reggae nad Wisłą. Nowa muzyczna wizja stała się również światowym fenomenem world music.

Twinkle Brothers powstali w 1962 roku na Jamajce i dziś stanowią kanon roots reggae. Bracia Norman i Ralston Grantowie byli laureatami lokalnych konkursów muzyki pop i mento, a w 1968 roku zdobyli laury jako najlepsza grupa wokalna na wyspie. Powtórzyli ten sukces rok później z dodatkową nagrodą dla Normana jako solisty. W 1975 roku wydali album "Rasta Pon Top". Wkrótce londyńskie wydawnictwo Virgin Records rozpoczęło edycję ich płyt w Europie i poza nią. Albumy "Love", "Praise Jah", "Countrymen" stały się bestsellerami reggae.

Norman Grant zdecydował się spróbować swych sił jako producent i wydawca w Twinkle Music, wydając w Wielkiej Brytanii największy hit Twinkle Brothers "Me No You - You No Me" (1981). W styczniu 1982 roku Twinkle Brothers na płycie "Underground" wyśpiewali utwór "Battlefield", a na jej okładce widniało hasło "Solidarność".

W 1988 roku po raz pierwszy przyjechali do Polski, by wziąć udział w festiwalu Róbrege i od tej pory wielokrotnie powracali. W 1991 roku nagrali sesję z kapelą góralską Trebunie Tutki. Kilku miksów dokonał słynny producent Adrian Sherwood. Album "Higher Heights" wydany został w Wielkiej Brytanii w 1992 roku, a rok później na kasecie w Polsce przez Kamahuk. Niezwykłe zainteresowanie płytą pozwoliło wydać kolejne owoce współpracy pomiędzy Jamajczykami a góralami: "Comeback Twinkle 2 Trebunia Family", "Our Twinkle Home", "W Sherwood", "Songs of Glory/Pieśni Chwały" oraz wersje dubowe pierwszych wspólnych nagrań. Albumy z serii doczekały się tytułów "Płyta Miesiąca" w Wielkiej Brytanii, "Wydarzenie Targów Muzycznych WOMEX" w Berlinie czy trzeciej pozycji w notowaniu "Płyta 10-lecia" World Charts Europe EBU. Do tej chwili Twinkle Brothers mają na swoim koncie około 60 albumów i niezliczoną liczbę singli. Występowali na całym świecie.

Trebunie-Tutki to muzykująca od pokoleń rodzina z Białego Dunajca, która przeszła ewolucję od kapeli góralskiej po zespół koncertujący na największych festiwalach world music w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu, który współpracował nie tylko z Jamajczykami, ale również z muzykami z Gruzji, Voo Voo czy Tymonem Tymańskim. Tworzą nową muzykę góralską, rozwijając i wzbogacając rdzenną tradycję o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje.
"Twinkle Inna Polish Stylee" to pochwała radości życia, miłości, prawdy, tradycji i wiary. Ponad uprzedzeniami i podziałami, z optymistycznym przesłaniem gorących rytmów jamajskich i krzepiącej góralskiej nuty.



Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.

Wygraj bilety: Konkurs

Program: Wschód Kultury / Inny Wymiar 2019

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1765 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39