Wokół modernizmu. Debata w Galerii Arsenał

2019.11.19 13:25
Małgorzata Dolistowska, Grzegorz Piątek i Sebastian Wicher będą gośćmi debaty "Migracja idei. Wokół modernizmu". Odbędzie się ona w środę (20.11) w Galerii Arsenał.
Wokół modernizmu. Debata w Galerii Arsenał
Fot: Maciej Zaniewski
Instalacja zbudowana z kaloryferów wyprodukowanych w latach 1928-1930 w fabryce Junkersa w Dessau

Debata o modernizmie

Modułowa architektura, ekonomicznie przystępna i dająca bazę dla higienicznego życia w miastach to wynalazek nowoczesności, której główny nurt projektowy oraz często rewolucyjne marginesy cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem współczesnej publiczności.

O badaniu dziedzictwa modernizmu i jego radykalnie funkcjonalistycznej spuścizny, konserwacji i użytkowaniu porozmawiają Grzegorz Piątek, badacz architektury związany z Centrum Architektury w Warszawie, redaktor polskiego wydania książki "Kowno. XX-XXI wiek. Przewodnik Architektoniczny" (2019), z jej pionierskim na polskim rynku wydawniczym omówieniem drewnianego modernizmu jako dziedzictwa tej szerokości geograficznej; dr hab. Małgorzata Dolistowska, badaczka architektury związana z Politechniką Białostocką, autorka opracowania "W poszukiwaniu tożsamości miasta. Architektura i urbanistyka Białegostoku w latach 1795-1939" (2009) oraz związany z białostocką Galerią im. Sleńdzińskich Sebastian Wicher, autor pionierskiego przewodnika "Białostocka architektura modernizmu" (2013). Spotkanie poprowadzi Bogna Świątkowska (Bęc Zmiana), badaczka i popularyzatorka nowoczesności w architekturze, wydawczyni książek m.in. o architekturze i estetykach zamieszkiwania.

Początek o godz. 18.00.

Zobacz też: Migracja idei. Wokół modernizmu - debata

O wystawie

Debata towarzyszy wystawie "Do zobaczenia po rewolucji! Wystawa na 100-lecie Bauhausu".

Bauhaus to najważniejsza awangardowa uczelnia artystyczna XX wieku. Utworzony przez architekta Waltera Gropiusa w 1919 roku w Weimarze zrewolucjonizował sposoby edukacji artystycznej, tworząc "nowe przymierze między sztuką a technologią". Pod naciskami konserwatywnych polityków Bauhaus przeniósł się z Weimaru do Dessau w 1925 roku. Tam rozwinął się i funkcjonował do 1931 roku, kiedy jego modernistyczny budynek przejęła dochodząca do władzy partia nazistowska, doprowadzając do zamknięcia szkoły w 1933 roku. Przez całą drugą połowę XX wieku kadra i studenci Bauhausu realizowali jego ideały, pracując zarówno w Niemczech, jak i na emigracji - w Związku Radzieckim, USA, Tokio czy Chile.

Wystawa jest propozycją rozbicia monolitycznej wizji Bauhausu, która zakłada, że wytworzył on jednorodny styl czy receptę na "estetykę modernistyczną". Zbudowana jest w dialogu zaproszonych artystów, architektów, projektantów i kuratorów z historycznymi pracami i dokumentami oraz późniejszymi reminiscencjami szkoły (po raz pierwszy prezentowanymi w Polsce). Jest eksperymentem we wspólnotowym i krytycznym odczytaniu tradycji modernistycznej w kontekście współczesnych praktyk twórczych, edukacyjnych i społecznych.

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzeń.

Więcej: Do zobaczenia po rewolucji! Wystawa na 100-lecie Bauhausu

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
1694 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39