Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, czyli święto Matki Boskiej Zielnej

2022.08.15 08:22
15 sierpnia przypada Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, które powszechnie nazywane jest świętem Matki Boskiej Zielnej. Jest to jedno z istotniejszych świąt dla chrześcijan. Przypomina o wzięciu do nieba Maryi, matki Jezusa Chrystusa, razem z ciałem i duszą.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, czyli święto Matki Boskiej Zielnej
Fot: pixabay.com

Święto to jest przedmiotem dogmatu Kościoła katolickiego ogłoszonego w listopadzie 1950 r. Wówczas głową kościoła był papież Pius XII. Dogmat ten potwierdza, że matka Chrystusa po śmierci doznała wiecznej chwały wraz z ciałem i duszą. Należy jednak pamiętać, że nie rozstrzygnięto sporu odnośnie tego, w jaki sposób zmarła Maryja.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest uznane za święto nakazane. Tego dnia wierni powinni wziąć udział we mszy świętej oraz zrezygnować z wykonywania prac, które nie są konieczne.

Co ciekawe dogmatu WNMP nie uznają starokatolicy. Uważają oni, iż nie ma ku temu podstaw biblijnych oraz nie został on ogłoszony przez Sobór Powszechny. 15 sierpnia obchodzą oni święto Zaśnięcia Bogurodzicy, czyli dzień śmierci Maryi. Nie dogmatyzują jednak tego, w jaki sposób zmarła i jak przeszła do nieba.

W dniu Matki Boskiej Zielnej w całym kraju rolnicy przynoszą do kościołów wiązanki z kwiatów i ziół. Gdy zostaną poświęcone rozrzucają je później na swoich plonach, co ma im zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Dawniej poświęconymi ziołami okadzano też domy, co miało chronić je przed pożarami, burzami itp. Wiązany wieszano także przy obrazach świętych, które znajdowały się w domu.

15 sierpnia rokrocznie w Kalwarii Zebrzydowskiej przygotowywane są inscenizacje zaśnięcia Matki Bożej oraz jej Wniebowzięcia. Uroczystości odbywają się też na Jasnej Górze – na to święto przybywają tam pielgrzymi z całego kraju.

Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia przypada Święto Wojska Polskiego. Upamiętnia ono także "Cud nad Wisłą", czuli Bitwę Warszawską z 1920 r. Tego dnia w wielu miejscach w Polsce organizowane są liczne uroczystości, które przypominają o wydarzeniach sprzed lat i upamiętniają rolę, jaką i dzisiaj pełni wojsko. Również w Białymstoku o godz. 12.30 pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się uroczysty apel, pokaz sprzętu wojskowego oraz złożeniem kwiatów. Więcej: Jak Białystok będzie obchodzić sierpniowe święta?

Tego dnia w archikatedrze o godz. 11.00 odprawiona będzie też uroczysta msza św. w intencji ojczyzny. Uroczystości przewodniczył będzie przewodniczył będzie i homilię wygłosi Arcybiskup Metropolita Białostocki Józef Guzdek.

Msza św. połączona z obrzędem poświecenia tegorocznych plonów zostanie odprawiona godz. 14.00. Do udziału w nabożeństwie zaproszeni są rolnicy i działkowcy, delegacje parafii i innych środowisk z wieńcami dożynkowymi, zespoły ludowe i wszyscy, którzy pragną powierzać Bogu problemy polskiej wsi i rolnictwa.

15 sierpnia będą utrudnienia w ruchu

5 sierpnia 2022 r. w związku z przejściem procesji eucharystycznych w poniższych lokalizacjach wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym:
- od godz. 18:50 do godz. 19:15 wstrzymany zostanie ruch kołowy przed Katedrą Białostocką, na ulicy Kościelnej, na odcinku od budynku Kurii Metropolitalnej Białostockiej do pomnika Jana Pawła II.
- od godz. 18:30 do 21:00 - ograniczony ruch drogowy na czas przejścia procesji ulicami: Leszczynową (wyjście z placu przed kościołem) – Bukową- Akacjową-Gajową-Dziesięciny-przejście przez ul. Gen. J. Hallera-Dziesięciny,-Świętokrzyską (chodnik)-rondo Jana Nowaka – Jeziorańskiego- drogą serwisową przy ul. Gen. S. Maczka, do pomnika ofiar mordu bolszewickiego z 1920 r.

15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy (jeśli nie przypada w weekend). Zamknięte są sklepy, a komunikacja miejska działa zgodnie ze świątecznym rozkładem jazdy.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1110 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39