Projekt przewidywał modernizację stałej wystawy - "Sala Wielka Synagogi w Tykocinie". Głównym celem było odtworzenie przedwojennego wyglądu Aronu ha-Kodesz - szafy służącej do przechowywania zwojów Tory oraz wyposażenia sali modlitewnej poprzez wykonanie elementów dębowej stolarki na podstawie zachowanej dokumentacji fotograficznej badacza kultury żydowskiej Szymona Zajczyka z lat 20. i 30. XX w. przechowywanej w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Na wystawie zaprezentowany zostanie przywrócony wystrój wnętrza Sali Wielkiej obejmujący rekonstrukcję drewnianej szafy na zwoje Tory w Aron ha-Kodesz oraz wyposażenia ruchomego Sali w postaci odtworzonych dębowych ław w liczbie 34 sztuk oraz 7 pulpitów z rzeźbioną tablicą.
W ramach projektu realizowany będzie też program edukacyjny ukazujący żydowski rok liturgiczny, będą także zaprezentowane prelekcje naukowe z zakresu żydowskiej sztuki kultowej dla dorosłych i seniorów. Wystawie towarzyszyć będzie katalog "Sala Wielka Synagogi w Tykocinie". Projekt został zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowanie wyniosło 88 500 zł.
Otwarcie stałej ekspozycji odbędzie się 12 grudnia o godz. 17.00. W programie m.in. zapalenie świec chanukowych, prelekcja "Wystrój i wyposażenie Synagogi w Tykocinie w okresie międzywojennym", wernisaż wystawy "Józef Charyton - malarz z tęsknotą w duszy" z prelekcją Andrzeja Lechowskiego, koncert i świąteczny poczęstunek.
Szczegóły: Otwarcie stałej ekspozycji Wnętrze Sali Wielkiej Synagogi w Tykocinie
anna.d@bialystokonline.pl