W tej edycji, w dniach 13-24 kwietnia, organizatorzy zwrócą uwagę na rolę profilaktyki WZW typu B, dzięki której można zapobiegać poważnym następstwom zakażenia wirusem HBV, jakim jest zakażenie przewlekłe, marskość lub pierwotny rak wątroby 1,2,3.
Wirusowe zapalenia wątroby typu A i typu B są jednymi z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie.
- Większość przypadków zakażeń wykrywamy przypadkowo. Czy to przy okazji badań kontrolnych, czy też pobytu w szpitalu z innych przyczyn. Tak więc zdecydowana większość pacjentów o swoim zakażeniu nie wie - mówi doc. Jerzy Jaroszewicz z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii w Białymstoku.
Wirusowym zapaleniem wątroby typu A - zwanym żółtaczką pokarmową - można zakazić się przez kontakt z chorą osobą lub przez spożycie skażonej wirusem żywności lub wody.
Z kolei wirusowe zapalenie wątroby typu B to jedna z najgroźniejszych chorób - zabezpieczona przed nim powinna być każda osoba, która planuje zabieg naruszający skórę. Do zakażenia wystarczy zaledwie kropla krwi, dlatego niebezpieczne dla naszego zdrowia mogą być zabiegi wykonywane w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych czy salonie tatuażu. Duże ryzyko zakażenia niosą też kontakty seksualne z osobą zakażoną wirusem.
Pamiętajmy, że wirus przenosi się w wyniku naruszenia ciągłości tkanek – skóry lub błony śluzowej. Do zakażenia wystarczy już niewielka ilość krwi, nawet mniej niż jedna kropla, ponieważ wirus HBV znajduje się w niej w wysokim stężeniu 4,8. Wirus ten jest do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV.
Żółty Tydzień ma na celu zwiększenie wiedzy na temat zagrożeń WZW typu A oraz B i popularyzację szczepień ochronnych jako sprawdzonej profilaktyki tych chorób. W Białymstoku aż cztery punkty biorą udział w akcji. Adresy można znaleźć tutaj.
lukasz.w@bialystokonline.pl