- Drodzy Widzowie, z powodu pandemii musieliśmy zmienić nasze zachowanie - na świecie wprowadzono środki dystansowania społecznego, pozamykano kina, teatry, opery, domy kultury, restauracje, kluby i szkoły, a cześć z nas pracuje zdalnie. Doskwiera nam brak kontaktu ze znajomymi i rodziną oraz strach przed zakażeniem... Wszystko to powoduje, że nasze zdrowie psychiczne również może ucierpieć, dlatego Białostocki Ośrodek Kultury wraz z Podlaskim Kołem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej zapraszają na domową - wirtualną odsłonę Psychoanalitycznych Spotkań Filmowych "W głębi" - napisali pomysłodawcy pokazu.
W ramach pierwszego takiego spotkania obejrzeć można będzie wspólnie "Ucieczkę z kina Wolność" Wojciecha Marczewskiego, obsypaną nagrodami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku - Gdyni w 1990 roku.
W kinie "Wolność" odbywa się projekcja filmu "Jutrzenka". Seans przerywa niezwykłe wydarzenie. Aktorzy ożywają na ekranie, rozpoczynają między sobą rozmowy, wciągają w nie publiczność. Wokół kina gromadzą się tłumy, odpowiednie władze i służby zastanawiają się co począć w tej skomplikowanej sytuacji. Przybywa także cenzor, mężczyzna dobiegający pięćdziesiątki, ongiś krytyk literacki, dziennikarz. Zaciera się granica między fikcją a rzeczywistością. Cenzor rozmawia z jedną z bohaterek filmu - Małgorzatą. Aktorka dziękuje mu za dobrą recenzję, którą napisał przed laty, lecz jednocześnie nie pochwala tego, co robi obecnie. Uświadamia mu, że rola cenzora jest w gruncie rzeczy przyczyną jego zniewolenia.
Jeden z krytyków pisał: "W tym filmie każdy chce wyjść z ram własnego życia. Buntuje się cenzor. Buntują się postacie filmowe. Wszyscy szukają wolności, której nie ma. Jej przebłysk jest może tylko w idei ucieczki. Wystarczy nocą wejść na dach własnej kamienicy, aby przekonać się, ilu ludzi znajduje się w stanie ucieczki.
Pokaz filmu odbędzie się w piątek (17.04). Prelekcję przed i dyskusję po filmie poprowadzi Izabela Trybus - psychoterapeutka psychoanalityczna Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.
Widzowie spotkają się i przywitają za pośrednictwem platformy Zoom, później obejrzą film i zobaczą ponownie na dyskusji na Zoom. Wstęp rozpocznie się o godz. 17.45 (link udostępniony zostanie o godz. 17.00 w poście na FB), o godz. 18.00 rozpocznie się pokaz filmu, a o godz. 19.30 - dyskusja.
anna.d@bialystokonline.pl