Jubileuszowa edycja
Jak co roku, do ogólnopolskiej akcji "Noc Biologów" włącza się Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku wspólnie z Kołem Naukowym Biologów, Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym oraz Instytutem Biologii Ssaków w Białowieży. Na uczestników czekają m.in. warsztaty, pokazy, wykłady, quizy czy reportaże.
- Mottem przewodnim jubileuszowej X Nocy Biologów jest Człowiek i Mikroorganizmy. Opowiemy, w jaki sposób są zbudowane mikroorganizmy, jakie jest ich znaczenie oraz jakie powodują zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka, zwierząt oraz roślin - wymienia prof. Ada Wróblewska, prodziekan Wydziału Biologii UwB. - Pokażemy również, że ich właściwości możemy wykorzystać w życiu codziennym, np. w konserwacji żywności, czy w inżynierii genetycznej. Jeśli ktoś chciałby odpocząć od zgiełku i hałasu spowodowanego pandemią COVID-19, zapraszamy na reportaż z pustyni Namib, czy opowieści o małych i dużych ssakach - zachęca organizatorka.
18 tematycznych spotkań
W programie znalazły się m.in. wykłady o wielkich epidemiach, wykorzystaniu owadów w procesach sądowych, jak lockdown wpłynął na zachowanie zwierząt, jak przed wirusami i bakteriami chronią się pszczoły i czy lepiej wybierać probiotyki z lodówki, czy jednak z apteki. Natomiast Koło Naukowe Biologów przygotuje gry i zabawy edukacyjne dla najmłodszych.
- Zapraszamy w sumie na 18 tematycznych spotkań, niektóre z nich będą prezentowane dwukrotnie. Program jest skierowany do osób w różnym wieku: dzieci i młodzieży, które w tym czasie będą mieć ferie oraz dorosłych. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Styczniowa Noc Biologów będzie odbywać się wyłącznie online z wykorzystaniem platformy MS Teams i Zoom – przypomina prof. Ada Wróblewska.
Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny. Na niektóre warsztaty trzeba zrobić wcześniejszą rezerwację.
X Noc Biologów odbędzie się 8 stycznia 2021 r. od godz. 9.00 do 21.00.
Szczegółowy program: Noc Biologów 2021.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl