Wielki Czwartek obchodzony jest przez różne wyznania chrześcijańskie na pamiątkę ustanowienia przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy dwóch nierozdzielnych sakramentów: Kapłaństwa i Eucharystii. Może wypaść pomiędzy 19 marca a 22 kwietnia - w tym roku jest to 24 marca.
Istotę tego dnia stanowią dwa szczególne wydarzenia - pierwsze, gdy Jezus świętuje Ostatnią Wieczerzę ze swoimi uczniami i ustanawia pamiątkę Wieczerzy Pańskiej (Komunię); drugie, gdy Jezus obmywa nogi swoim uczniom na znak uniżenia i pokory.
W godzinach porannych w katedrach sprawowana jest uroczysta msza święta, zwana Mszą Krzyżma. W Białymstoku rozpocznie się o godz. 9.00, a przewodniczyć jej będzie arcybiskup metropolita. Podczas mszy prezbiterzy odnawiają przyrzeczenia kapłańskie oraz konsekrowane jest Krzyżmo i poświęcone oleje używane przy sprawowaniu sakramentów i błogosławieństw.
Wieczorem, o godz. 18.00, odprawiona zostanie msza św. Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem biskupa Henryka Ciereszki, która rozpocznie Triduum Paschalne. W trakcie mszy śpiewany jest hymn "Chwała na wysokości", któremu towarzyszy bicie wszystkich dzwonów i gongów w kościele. Po jego zakończeniu, aż do mszy Wigilii Paschalnej odprawianej w Wielką Sobotę wieczorem, zamiast stalowych gongów i dzwonów stosowane są drewniane kołatki. Zgodnie z tradycją, po Eucharystii Najświętszy Sakrament jest przenoszony do tzw. ciemnicy, gdzie trwa adoracja przez wiernych.
ewa.r@bialystokonline.pl