Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2023-07-14 - 2023-07-16
Organizatorzy zapraszają na "Weekend z Kulturą na Zielonych Wzgórzach".
Działanie realizowane jest w ramach projektu "Remembrance Education. Edukacja kulturalna osób dorosłych", którego idea to poprawa dostępu do kultury na białostockich osiedlach oddalonych od centrum.
Program:
Piątek (14.07)
Miejsce: amfiteatr na osiedlu Zielone Wzgórza
21:30-24:00 - Plenerowy pokaz filmu „Jutro idziemy do kina”. Wstęp do filmu wygłosi kierownik Ośrodka Badań Historii Wojskowej Łukasz Radulski.
Sobota (15.07)
Miejsce: Filia nr 7 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego, ul. Zielonogórska 2
10:00-18:00 - Prezentacja wystawy "Kiedy wojna przyszła do nas", przed wejściem do Galerii Zielone Wzgórza
10:00-18:00 - Wystawa książek o tematyce wojennej w bibliotece
12:00-14:00 - Warsztaty "Ogrody w czasie wojny, ogrody w czasie pokoju", prowadząca: Ewelina Sarosiek
Ewelina Sarosiek (edukatorka muzealna, animatorka kultury): "Uczestnicy poznają m.in. losy victory gardens, czyli ogrodów zakładanych w czasie wojny w celu dostarczenia żywności ludności cywilnej. Wspólnie zastanowią się dlaczego dziś ogrody są ważne i jaki mają związek z patriotyzmem. Na koniec zasadzą własne warzywa i zioła w specjalnych recyklingowych pojemnikach, które zabiorą do swoich domów".
14:00-16:00 - Warsztaty "Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie", prowadząca: Anna Talarczyk
Anna Talarczyk (animatorka kultury, pedagog, terapeutka SI): "Konflikty zbrojne towarzyszą rozwojowi cywilizacji ludzkiej od zarania dziejów. Obecnie stały się jednym z ważniejszych tematów doniesień medialnych. Są elementem popkultury i codziennego życia. Wojna trwa za naszą wschodnia granicą. Obrazy przemocy atakują nas z telewizji, Internetu, radia, prasy. Ich drastyczność może powodować niekorzystne reakcje psychiczne – szczególnie u dzieci, które nie są przygotowane na tak dużą dawkę negatywnych emocji. Powstaje pytanie: Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie? W jaki sposób zadbać o psychiczne bezpieczeństwo dzieci i zminimalizować ich stres? Odpowiemy na te pytania wspólnie w trakcie trwania warsztatów. Omówimy na konkretnych przykładach, jak może nas w tym wesprzeć kultura".
15:00-16:00 - Spacer historyczny po osiedlu Zielone Wzgórza, przewodnik: Andrzej Kłopotowski
Andrzej Kłopotowski (dziennikarz, twórca bloga "Osiedlownik"): "Zielone Wzgórza mogą się wydawać osiedlem bez historii. W trakcie naszego spaceru postaram się pokazać, że tak nie jest. Tym razem w mojej opowieści przewiną się m.in. wieś Starosielce, trakt do Jeżewa, dwie historyczne trasy kolejowe ale też… Władysław Gomułka. Oczywiście nie zabraknie opowieści o projektantach bloków, kościołów, sklepów. Będzie też o problemach, z jakimi borykali się mieszkańcy. Na przykład z ulicami jedynie z nazwy… Słowem opowiem o tym wszystkim, co w trakcie wędrówki przez osiedle może zaciekawić. A na deser pokażę spacerowiczom osiedlową syrenkę. Chyba, że do tego czasu zniknie, czego bym oczywiście nie chciał".
16:00-18:00 - Warsztaty "Od wojen światowych do wojen domowych", prowadzący: Artur Brzeziński
Artur Brzeziński (historyk z wykształcenia, coach i trener): "Z historii wojen można też wyciągać wnioski dotyczące wojen domowych - konfliktów zdarzających się w codziennych życiu par i rodzin. Na spotkaniu losy wojenne Polski i Białegostoku będą okazją do rozmawiania o codziennych konfliktach toczących się w związkach i rodzinach. Będziemy rozmawiać o tym, jak do nich dochodzi i jak warto się wobec nich zachowywać, aby nie tylko nie pogłębiały problemów, ale posłużyły wzmocnieniu relacji międzyludzkich".
Sobotnie warsztaty przeznaczone są dla dorosłych i młodzieży powyżej 13 roku życia. Istnieje możliwość przyjścia z młodszymi dziećmi, którymi podczas warsztatów zajmą się muzealni edukatorzy.
Na warsztaty i grę obowiązują zapisy: mwilczko@mwb.com.pl lub tel. 536 123 424.
Niedziela (16.07)
Miejsce: Teren przy Galerii Zielone Wzgórza
10:00-15:00 - Piknik kulturalny dla mieszkańców osiedla Zielone Wzgórza: warsztaty, animacje i stoiska edukacyjne prowadzone przez Muzeum Wojska w Białymstoku, 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy, Wojskowe Centrum Rekrutacji, Galerię im. Sleńdzińskich oraz Białostocki Ośrodek Kultury, Galeria Arsenał w Białymstoku, Białostocki Ośrodek Kultury.
10:00-15:00 - Prezentacja wystawy "Kiedy wojna przyszła do nas" przed wejściem do Galerii Zielone Wzgórza
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.