Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2023-07-28 - 2023-07-30
Organizatorzy zapraszają na "Weekend z Kulturą na osiedlu TBS Bacieczki".
Działanie realizowane jest w ramach projektu "Remembrance Education. Edukacja kulturalna osób dorosłych", którego idea to poprawa dostępu do kultury na białostockich osiedlach oddalonych od centrum.
Program:
Sobota (29.07)
Miejsce: Filia nr 4 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego, ul. Komisji Edukacji Narodowej 36 lok. 4
13:00-15:00 - "Poznaj historię Białegostoku", warsztaty rodzinne, prowadzący: Mateusz Budzyński
Podczas interdyscyplinarnych warsztatów uczestnicy poznają w przystępny i interesujący sposób historię Białegostoku. Dzięki unikalnym fotografiom dowiedzą się jak wyglądało miasto przed II wojną światową oraz jak zmieniło się po zakończeniu konfliktu. Zapoznają się z wyjątkowymi wspomnieniami dawnych mieszkańców miasta. Wybiorą najważniejsze ich zdaniem punkty na mapie Białegostoku.
15:00-16:00 - Spacer historyczny po osiedlu TBS Bacieczki, przewodnik: Anna Kraśnicka, start przed wejściem do biblioteki, ul. Komisji Edukacji Narodowej 36
Wszelkie pytania organizatorzy proszą kierować na adres: mwilczko@mwb.com.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu 536 123 424.
Niedziela (30.07)
Miejsce: Skwer przy ul. Komisji Edukacji Narodowej 36
10:00-14:00 - Piknik kulturalny dla mieszkańców osiedla TBS Bacieczki:
warsztaty, animacje i stoiska edukacyjne prowadzone przez Muzeum Wojska w Białymstoku, 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy, wata cukrowa dla uczestników, zajęcia prowadzone przez Centrum Aktywności Fajnie Tu.
Miejsce: Filia nr 4 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego, ul. Komisji Edukacji Narodowej 36 lok. 4
12:00-14:00 - "Sklejki poetyckie", rodzinne warsztaty poetycko-historyczne, prowadzący: Marcin Koziński
Marcin Koziński (prowadzący): W historii świata, od cywilizacji sumeryjskiej aż do czasów współczesnych, ludzie wdali się w ponad piętnaście tysięcy wojen. To daje około trzech rocznie. Dwie największe w XX wieku zyskały miano "światowych". Historycy i politycy dopatrują się ich przyczyn w różnych sferach m.in. ideologicznej, społecznej, demograficznej czy etnicznej. Bez względu na czas, za wieloma konfliktami stały też powody banalne. W książkach historycznych znajdziemy m.in. "wojnę o wiadro" (1325 rok), "wojnę futbolową" (1969 rok) czy "wojnę o pietruszkę" (2002 rok). Na zajęciach porozmawiamy o pretekstach do wybuchu konfliktów, a następnie sprawdzimy czy pamięć o nich można oswoić za pomocą kleju, nożyczek oraz starych gazet.
Prezentacja wystawy plenerowej "Kiedy wojna przyszła do nas".
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.