Wędrówka po Podlasiu. Teraz jej efekt można oglądać na Białorusi

2017.02.17 11:03
W Witebsku na Białorusi można oglądać wystawę "Triple Portrait / Portret potrójny". Ekspozycja, przygotowana przez Centrum im. Ludwika Zamenhofa, swoją premierę miała w 2015 r. w ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar.
Wędrówka po Podlasiu. Teraz jej efekt można oglądać na Białorusi
Fot: materiały organizatora
Wystawa "Portret potrójny" w Centrum im. Ludwika Zamenhofa

Na projekt "Portret potrójny - Triple portrait" złożyły się wystawa, pokaz, film i warsztaty. Motywem przewodnim projektu była wędrówka. W lipcu 2015 r. sześcioro artystów z Polski, Białorusi i Ukrainy wędrowało przez 10 dni po Podlasiu, zatrzymując się w kolejnych miejscach na rozmowę i zdjęcie. Powstało kilkadziesiąt unikatowych zdjęć na płytach.

Ponad 400 km, kilkanaście miejscowości

Fotograf Michał Zieliński wraz z piątką artystów z Polski, Ukrainy i Białorusi wyruszył latem na spotkanie z "tutejszymi" - mieszkańcami podlaskich wsi i miasteczek, gdzie hasło "tygiel kultur" znajduje konkretne odzwierciedlenie w codziennym życiu. Dokumentacja i artystyczne przetworzenie tej wyprawy dokonywało się w drodze eksperymentu. Fotografie zostały wykonane w technice mokrego kolodionu, znanej od początków fotografii, obecnie unikatowej.

Uczestnicy projektu przejechali ponad 400 km, odwiedzili kilkanaście miejscowości i spotkali ponad setkę ludzi - mieszkańców podlaskich wsi i miasteczek. W każdej miejscowości zatrzymali się na dłuższą chwilę. Powstało kilkadziesiąt unikatowych zdjęć na płytach. Przygotowanie każdej z nich to skomplikowany proces techniczny, lecz jednocześnie idealne medium do spotkań i rozmów z bohaterami fotografii. Wybór planu, przygotowanie chemii, naświetlenie i wywoływanie trwa na tyle długo, że w naturalny sposób wchodzi się w bliższe relacje z osobami fotografowanymi, które stają się uczestnikami całego procesu. Ostateczny efekt trudno przewidzieć - w plenerowych warunkach, w ciemni urządzonej w starej przyczepie turystycznej trudno o precyzję, a letnie upały wpływały w trudny do przewidzenia sposób na działanie odczynników. Na zdjęciach pojawiały się nieoczekiwanie smugi, plamy, zacieki, czasami ujęcie trzeba było powtórzyć.

Czas na zagranicę

Podczas festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar w Szczytach-Dzięciołowie odbyła się specjalna prezentacja "Portretu potrójnego" - można było obejrzeć kolodiony, poznać realizatorów projektu, spotkać bohaterów uwiecznionych na zdjęciach, zobaczyć dokumentację fotograficzną i film zrealizowany przez Bartosza Tryznę. Z kolei w Białymstoku w Centrum im. Ludwika Zamenhofa można było zobaczyć wystawę oraz wziąć udział w warsztatach tworzenia fotografii metodą mokrego kolodionu. Finałem projektu był album prezentujący najciekawsze fotografie oraz teksty: zapisy rozmów z bohaterami zdjęć, fragmenty dziennika podróży.

W projekcie uczestniczyli: Natalka Dovha (Ukraina), Yura Matsijun (Białoruś), Dominik Wojciechowski (Polska), Aleksander Raczyński (Polska), Michał Zieliński (Polska), Paula Wojnik (Polska). Twórcy projektu to: Mirosław Miniszewski (dokumentacja literacka i fotograficzna), Bartosz Tryzna (dokumentacja filmowa), Igor Łukaszuk, Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej - Szczyty (koordynator lokalny) i Anna Danilewicz (CLZ/ koordynator projektu).

Teraz wystawę "Portret potrójny" można oglądać w Muzeum Marca Chagalla w Witebsku. Czynna jest do 12 marca. Projekt zrealizowano na zaproszenie Polskiego Instytutu w Mińsku.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1458 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39